Jak wygląda żydowska sztuka współczesna w czasach pandemii? Już wkrótce będzie się można o tym przekonać – wszystko dzięki corocznemu interdyscyplinarnemu festiwalowi – FestivALT. Przed nami 5-miesięczny sezon artystyczny, który zainaugurowany zostanie w najbliższy weekend, 15 i 16 sierpnia, na terenie Płaszowa i Kazimierza. Uczestnicy będą mogli dołączyć do ALTernatywnego Zwiedzania historycznego Płaszowa, audiowizualnego performansu Altas dźwięków / Studnia, jak również zapoznać się z planami artystycznego kolektywu i porozmawiać z zaangażowanymi artystami. Część programu festiwalu będzie można śledzić także w internecie. Magdalena Rubenfeld...

Czym jest FestivALT?

FestivALT to międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce. To także doroczny festiwal realizowany w Krakowie, który w tym roku, ze względu na panującą pandemię, został w dużej mierze przeniesiony do świata wirtualnego. FestivALT działa na przecięciu sztuki i aktywizmu, łącząc teatr, sztuki wizualne, interwencje artystyczne, akcje miejskie i rozmowę z publicznością. Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem widzialne niewidziane, nawiązującym do tematów trudnych, o których często nie chcemy lub boimy się mówić, mimo że pozostają na widoku.

Weekend otwarcia: program

Płaszów historyczny
W sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 17.00, rozpocznie się spacer po nieznanym Płaszowie, który poprowadzi Adam Schorin – potomek Ocalałego z KL Płaszów. Płaszów historyczny to część projektu ALTernatywnego Zwiedzania, łączącego elementy historii, osobistej refleksji oraz dialogu, proponującego alternatywne spojrzenie na istotne z punktu widzenia społeczności żydowskiej aspekty miasta. Płaszów ze swoją skomplikowaną przeszłością i jego dzisiejsze zagospodarowanie ciągle budzą przecież wiele emocji. Podczas spaceru będzie okazja na zmierzenie się zarówno z pięknem tego miejsca, jak i jego trudniejszą stroną, często pomijaną. Zwiedzanie odbędzie się po angielsku z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Na wydarzenie nie są wymagane zapisy. Ze względów bezpieczeństwa, osoby chcące skorzystać z tłumaczenia proszone są o przyniesienie własnych słuchawek.

Atlas dźwięków / Studnia
W niedzielę, 16 sierpnia, o godzinie 16.30 oraz 18.00, w piwnicy Wysokiej Synagogi na krakowskim Kazimierzu odbędzie się premiera audiowizualnego projektu Ludomira Franczaka – Atlas dźwięków / Studnia. Jest to wyjątkowa szansa dla miłośników Krakowa na odkrycie miejsca na co dzień niedostępnego dla zwiedzających – to pierwsze takie wykorzystanie piwnicy Wysokiej Synagogi.

Samo słuchowisko stanowi dźwiękową podróż do miasta, którego już nie ma, opowiadając o dawnej żydowskiej dzielnicy Lublina oraz o tym, co po niej pozostało. To dźwiękowy zapis śladów, jakie obecność społeczności żydowskiej odcisnęła na tkance miejskiej, dziś już niemal całkowicie zapomnianych. Skupiając się na nieoczywistych elementach audialnych, autor performensu – Ludomir Franczak – oddaje narrację miejscom i ich dźwiękom. W spektaklu osobiste notatki przeplatają się z fragmentami reporterskimi, głosami aktorów, przechodniów i zaproszonych gości. Całość w opracowaniu dźwiękowym Marcina Dymitera.

Ze względów bezpieczeństwa liczba widzów spektaklu będzie limitowana, dlatego konieczna jest wcześniejsza jest rejestracja: https://bit.ly/atlasofsounds

Atlas dźwięków / Studnia, będzie prezentowany po polsku z napisami w języku angielskim w formie multimedialnego performensu. Po premierze słuchowisko będzie dostępne na stronie FestivALT-u od 17 sierpnia do 17 września.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony w najbliższym terminie na stronie festivalt.com oraz na profilu festiwalu na Faceboooku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


jn/mat.prasowe