16 lipca mija 15. rocznica śmierci krakowskiego malarza i rysownika, absolwenta i pedagoga krakowskiej ASP - Zbyluta Grzywacza.

Artysta zmarł w Krakowie w 2004 roku. Był jedną z najciekawszych indywidualności polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku, artystą zaangażowanym społecznie, nauczycielem, ale także popularyzatorem nauk przyrodniczych. W Sali u Samurajów w Gmachu Głównym MNK odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości artysty. Jego inicjatorką jest badaczka twórczości Grzywacza, historyczka sztuki Joanna Boniecka.

Spotkanie będzie złożone z ilustrowanego odczytu Joanny Bonieckiej, zatytułowanego „Zbyluta Grzywacza wizja Polonii A.D. 1982”, oraz pokazu dwóch filmów poświęconych artyście. Data spotkania wiąże się z 15. rocznicą śmierci Zbyluta Grzywacza. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszą interpretacją jego obrazów z cyklu „Wiosna’82”, a także dwoma rzadko odtwarzanymi materiałami: etiudą filmową Marysi Gacek „Profesor” z 2008 roku oraz zwiastunem dokumentu „Światy Zbyluta Grzywacza” Joanny Helander i Bo Perssona z roku 2009, przygotowanym między innymi w oparciu o zdjęcia zrealizowane podczas pierwszej pośmiertnej wielkiej monograficznej wystawy artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie. Organizatorom spotkania z twórczością Zbyluta Grzywacza zależy na umożliwieniu publiczności bliższego jej poznania i zachęceniu do dyskusji.

Obraz Chlebak (Tu i teraz) dostępny jest w ramach specjalnej prezentacji w galerii sztuki XX i XXI wieku w Gmachu Głównym MNK. Muzeum przypomina jedno z ważnych dzieł w swojej kolekcji, nawiązując tym samym do dwóch rocznic, które przypadły na 4 czerwca bieżącego roku: 80. urodzin artysty i 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Związek pomiędzy biografią malarza a wydarzeniami roku 1989 nie ogranicza się wyłącznie do zbieżności dat dziennych. Najważniejszym łącznikiem jest jego zaangażowanie w działalność opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, czego konsekwencją było między innymi jego internowanie w grudniu 1981 roku. Chlebak i inne prace z cyklu Rekolekcje wiślickie stanowią rodzaj pamiętnika z tamtych doświadczeń.

Program spotkania
1. „Zbyluta Grzywacza wizja Polonii A.D. 1982” - ilustrowany odczyt Joanny Bonieckiej, badaczki życia i twórczości Zbyluta Grzywacza, autorki artykułów i katalogów, kuratorki wystaw artysty i edytorki jego spuścizny literackiej, prezeski Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Zbyluta Grzywacza, współorganizatora wydarzenia.
2. „Profesor” - etiuda filmowa Marysi Gacek, NY, 2008 (15 min.)
3. „Światy Zbyluta Grzywacza” - zwiastun filmu dokumentalnego Joanny Helander i Bo Perssona, 2009 (work in progress, 15 min.)
4. Dyskusja

Zbylut Grzywacz (1939–2004) - wybitny malarz, rysownik, grafik, rzeźbiarz, fotografik, pisarz i erudyta; autor książek: Memłary i inne teksty przy życiu i sztuce (2009) oraz O rysowaniu. Widzieć, wiedzieć, wyrażać (2018). Studiował w latach 1957-1963 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 1972 był pedagogiem, od 1992 profesorem zwyczajnym. Laureat wielu nagród: wraz z kolegami z grupy Wprost - Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1967) oraz Nagrody Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (1984), a także indywidualnie - m.in. w 1983 otrzymał Nagrodę Kultury Niezależnej „Solidarność”. Był znawcą i kolekcjonerem minerałów i skamieniałości, twórcą krakowskiej Galerii Osobliwości „Este”, łączącej dzieła sztuki i obiekty Natury. W swoim dorobku miał ponad czterdzieści indywidualnych wystaw oraz udział w dwustu krajowych i zagranicznych ekspozycjach zbiorowych. Jego dzieła są w kolekcjach wszystkich muzeów w Polsce, począwszy od Muzeum Narodowego w Krakowie, które od lat 70. XX wieku zgromadziło bogatą kolekcję prac artysty, a w 2009 zorganizowało jego pierwszą pośmiertną retrospektywę oraz wydało kompletny katalog obrazów, rzeźb i grafik.

jn/mat. prasowe