Po nieco zapomniane, a niegdyś głośne "Kartoteki" Tadeusza Różewicza sięga w Starym Teatrze Karol Klugowski. Młody reżyser, absolwent krakowskiej AST zadebiutował w Starym Teatrze w 2019 roku, autorskim spektaklem zat."Aktualny stan świata". Klugowski buduje teatralną formę, inspirując się metodami pracy Jerzego Grotowskiego i Bogusława Schaeffera. W swoim najnowszym przedstawieniu odwołuje się do dwu tekstów Tadeusza Różewicza: "Kartoteki" z roku 1960, oraz "Kartoteki rozrzuconej", wydanej w roku 1997.  

- Dwa teksty przeznaczone dla teatru autorstwa Tadeusza Różewicza – Kartoteka (z roku 1960) oraz Kartoteka rozrzucona (wydana w roku 1997) stanowią dla mnie otwarte formy dramatyczne, które konfrontuję z otwartą formą teatralną. Moja propozycja nie jest jednak formą otwartą w zakresie nieograniczonym – raczej należałoby mówić o formie wariabilnej, która z przebiegu na przebieg będzie ujawniała nowe elementy, inne układy elementów dotychczas wykorzystywanych, zaś całość będzie organizowana poprzez strukturę kilku krótkich kompozycji muzycznych przeznaczonych na fakturę brzmień elektroakustycznych oraz działania aktorskie (kompozycje również będą podlegały transformacjom, przykładowo muzyka z dnia 4 lipca nie będzie identyczna z muzyką z dnia 5 lipca etc.). Owa mała forma teatralna, którą traktuję jako rodzaj work in progress, powstaje przy współpracy z czwórką performerów – dwójką aktorów, Mikołajem Kubackim oraz Przemkiem Przestrzelskim oraz z dwójką pracowników technicznych sceny – Grzegorzem Bieleckim i Jackiem Puzią - opowiada reżyser.

"Kartoteki" Różewicza w reżyserii Karola Klugowskiego na scenie przy Jagiellońskiej w Starym Teatrze w sobotę i niedzielę.