Willa Decjusza, jako historyczne miejsce spotkań wielu kultur zaprasza do udziału w Festiwalu Wielokulturowym Kraków Miejsce Spotkań.

Od 24 listopada do 1 grudnia w różnych częściach miasta odbywać się będą spotkania adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, polsko- i obcojęzycznych, które umożliwią wspólną podróż po kulturalnej mapie świata. Krakowianie pochodzący z Indii, Taiwanu, Chin, Meksyku czy Wenezueli przeniosą uczestników na place zabaw innych części świata i zaproszą do wspólnej zabawy. Jak mówi prof. Dominika Kasprowicz, Dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza - Festiwal to okazja do ważnych debat, ale także okazja aby wspólnie zaśpiewać, zatańczyć i trafić do serc smakoszy wielonarodowych kuchni oraz odświeżyć i zaprezentować polskie zwyczaje. Ponadto w programie są m.in. gry miejskie, lekcje chińskiego tańca Han, warsztaty origami, lekcje gry na tradycyjnych instrumentach czy warsztaty lingwistyczne w kilkunastu językach.

 

Miejsce spotkań

Festiwal Wielokulturowy to także możliwość wzięcia udziału w spotkaniach, w trakcie których omawiane będą wyzwania stojące przed miastami otwartymi na nowych, zagranicznych mieszkańców czy rola kobiet w tworzeniu nowych wspólnot. O zagrożeniach dla światowego dziedzictwa i sposobach ochrony mowa będzie na przykładzie polskiego programu ochrony dóbr kultury podczas misji stabilizacyjnej w Iraku pt.: „From the land and the air” i spotkań oficjalnymi gośćmi. Podczas festiwalu każdego wieczoru będziemy przenosić się w egzotyczne zakątki świata, a wszystko to dzięki koncertom organizowanym w Willi Decjusza. Szczególnie interesująco zapowiada się koncert pieśni w 14 językach w wykonaniu Chóru w Kontakcie pod batutą Wassima Ibrahima, czy koncert dla upamiętnienia rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933) z udziałem Viery Semerei oraz Zoriany Grzybowskiej. W programie koncertu zabrzmią utwory ukraińskich kompozytorów na tradycyjnych instrumentach.

 

#gettogether

Festiwal Wielokulturowy Kraków Miejsce Spotkań jest ośmiodniowym wydarzeniem odbywającym się na terenie miasta i realizowanym przez Stowarzyszenie i Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z 35 partnerami w tym z: Urzędem Miasta Krakowa, krakowskimi uczelniami i NGO działającymi na rzecz cudzoziemców, sektorem biznesu oraz szkołami, instytucjami miejskimi, a przede wszystkim - samymi krakowianami.

 

Więcej informacji i program imprezy TUTAJ

 

materiały prasowe/sp