Od koronacji najsłynniejszej Włoszki na Wawelu, czyli Bony Sforzy minęło 500 lat. W dniu koronacji, czyli 18 kwietnia 1518 roku Bona wzięła ślub z Zygmuntem Starym. Kiedy wyjeżdżała na Wawel wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Rządziła potem milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy.

Każdy z artystów biorących udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieść nową wartość, nową jakość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w nowym świetle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjął na własne ryzyko i na własny sposób. W wystawie uczestniczą Ignacy Czwartos, Bettina Bereś, Beata Stankiewicz, Wojciech Głogowski, Ryszard Grzyb, Łukasz Huculak, Marcin Kędzierski, Piotr Lutyński, Olga Pawłowska, Maria Pyrlik, Katarzyna Sobczuk, Sławomir Toman.

Wystawa „BONA – 500 lat później” po prezentacji w Otwartej Pracowni pokazana zostanie również na Zamku Królewskim w Niepołomicach (od 26 października 2018)

Wystawa czynna do 23.10.2018 w dniach wtorek, środa, czwartek, piątek 16-20 oraz sobota i niedziela w godzinach od 12 do 18.

Otwarta Pracownia ul. Dietla 11/100 Kraków

Kuratorka wystawy: Beata Stankiewicz

jn/mat. prasowe

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
oraz ze środków Miasta Kraków.