|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sam zdecyduj, komu pomóc - przekaż swój 1% wybranej organizacji pożytku publicznego

Organizacje Pożytku Publicznego pomagają... wszystkim. Mogą pomagać chorym dzieciom lub dorosłym pacjentom. Mogą zajmować się bezdomnymi zwierzętami, opiekować się niepełnosprawnymi, potrzebującymi wsparcia czy ubogimi, dbać o seniorów. Mogą prowadzić działalność kulturalną, wydawniczą, obywatelską. Mogą działać na skalę bardzo małą, lokalną, ogólnopolską czy międzynarodową. Mogą być bardzo duże i działać z rozmachem albo łączyć zaledwie kilka osób i ograniczać się, niemal dosłownie - do własnego podwórka.

fot: pixabay

Jak wybrać organizację, której chcemy pomóc?

Zgodnie z sumieniem. Liczba OPP gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba natomiast zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas podmiot NA PEWNO ma status organizacji pożytku publicznego. Najlepszym miejscem, żeby się w tej sprawie upewnić, jest strona Narodowego Instytutu Wolności (https://niw.gov.pl). Informacje o OPP znaleźć można również na stronie Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego (pożytek.gov.pl) 

 

Komu i jak mogę pomóc?

Obecnie na liście OPP jest ponad 8700 organizacji pożytku publicznego. Każdy 1% z osobna to z reguły nie są duże sumy, ale zebrane razem - dają duże pieniądze, bardzo potrzebne beneficjentom organizacji pożytku publicznego. Prosty jest też sposób dzielenia się 1%. Sami nie musimy przelewać pieniędzy, zrobi to za nas urząd skarbowy, w którym składamy rozliczenie.

 

Na co mogą zostać wydane pieniądze Z 1%?

Przekazując 1% podatku mamy gwarancję, że nasza pomoc trafi do tych, którzy naprawdę jej potrzebują. Pieniądze z 1% otrzymane przez OPP mogą być wydane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Z przekazanych pieniędzy organizacje muszą się rozliczać, więc możemy mieć pewność, że zostaną dobrze wydane. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja pożytku publicznego ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu merytorycznym. OPP mają na to czas albo do 15 lipca, albo do 30 listopada, w zależności od tego, jaki okres rozliczeniowy mają zapisany w statucie. Sprawozdanie musi być też upublicznione. W ten sposób wszyscy mogą sprawdzić, ile pieniędzy danego roku dostały poszczególne organizacje. 

Przypomnijmy jeszcze, że możliwość przekazywania jednego procenta swojego podatku mamy od 2004 roku. Pamiętajmy też, że przekazując 1 procent podatku, niczego nie tracimy, bo pieniądze, które idą do organizacji pożytku publicznego, trafiłyby do fiskusa. 

0%
100%