|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Od nienawiści chroń nas, Panie

Na przełomie starego i nowego roku wysłuchaliśmy wielu życzeń - pełnych miłości, obojętnych, serdecznych, grzecznościowych, fałszywych. Bez względu jednak na to, czy składamy je wierzącym, czy niewierzącym, warto życzyć z całą mocą jednego i każdemu.

fot:Pixabay

Umiejętności wybaczania i ochrony przed najgorszym, co nas może spotkać - przed nienawiścią. Wbrew pozorom bowiem, najwięcej traci ten, który nienawidzi, a nie ten, przeciw któremu nienawiść jest skierowana. I naprawdę nie piszę tylko o polityce, ale przede wszystkim o sprawach, które obserwuję wokół siebie, o ludziach, których nienawiść do innych niszczy w straszny sposób.

Młoda dziewczyna, której rodzice uniemożliwili tragiczny wybór życiowy i - być może - życie właśnie uratowali. Jeszcze tego nie rozumie, życie więc i swoje i rodziców, zamieniła w jeden, wielki koszmar.

Ktoś skrzywdzony przez drugą osobę, kto zamiast wybaczyć i zacząć żyć własnym życiem, jako cel postawił sobie zemstę. Realizuje ją z uporem godnym bohatera telenoweli.

Małżeństwo, w którym miłość zamieniła się w gwałtowną nienawiść, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, można kłamać, oskarżać bezpodstawnie, niszczyć. Tylko kogo bardziej się niszczy - siebie, czy tę drugą osobę?

Takich przykładów mamy wokół wiele, a najgorsze jest to, że większość tych ludzi wciąga innych w swoje prywatne wojny, żądając bezwzględnej lojalności, opowiedzenia się po jedynej - ich zdaniem - słusznej stronie, każdą próbę kontaktu z "wrogiem" traktuje jako atak na siebie, zdradę i nielojalność. Prawda jest taka, że mamy powyżej uszu fochów, niezrozumiałych oskarżeń i idiotycznych zachowań. Chcielibyśmy powiedzieć - a dajcie nam wszyscy święty spokój.

A przecież wyjście jest jedno - wybaczyć i oduczyć się nienawiści. Trudne? Nie wiem - jedni z tymi umiejętnościami się rodzą, inni powinni się ich jak najprędzej nauczyć. Dla własnego dobra.

Wystarczy posłuchać słynnej "Modlitwy o wschodzie słońca" Jacka Kaczmarskiego - tu w interpretacji Jacka Wójcickiego z filmu "Ostatni dzwonek"

Z tego samego filmu i w tym samym wykonaniu inna słynna piosenka dla tych, którzy stracili wiarę w to, że miłość może zwyciężyć nienawiść. Czasem tę wiarę faktycznie można zgubić, gdy widzi się jak można prześladować tych, którzy chcą ujawnić prawdę, jak można kłamać, patrząc prosto w oczy, jak można swoje winy przypisać innym. Słowa Adama Asnyka zawsze będą aktualne i zawsze będą dawać nadzieję

Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć ze swego stanowiska.

Warto pamiętać odwieczne słowa: "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość"

97%
3%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 11

Mina

Wtorek, 15 stycznia 2019, 17:49

Życzę Pani, Beato, spełnienia tych marzeń. Ja w nie nie wierzę.

Odpowiedz

profet

Wtorek, 15 stycznia 2019, 02:09

Ale zbaw nas od nienawiści, ocal nas od pogardy, Panie. Co za prorocze tragicznie słowa! Jakim cudem napisała Pani ten tekst akurat teraz. Ciarki przechodzą. I na dodatek Tusk, tuż po śmierci Adamowicza, cytuje dokładnie tę samą piosenkę: każdy Twój wyrok przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę, ale chroń mnie Panie od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie Boże.

Odpowiedz

tomek

Poniedziałek, 14 stycznia 2019, 20:35

@Amen

No i jak tu zrozumieć ludzi w których aż kipi złość i nienawiść. Jak wyżej!!!!!!

Odpowiedz

Poniedziałek, 14 stycznia 2019, 16:48

Tak, "życie" dopisało puentę. :-(

Odpowiedz

Poniedziałek, 14 stycznia 2019, 11:03

No i tekst okazał się niestety proroczy ...

Odpowiedz

sed libera nos a malo

Czwartek, 10 stycznia 2019, 11:34

@Amen

Szkoda, że nie zrozumiałeś ani słowa z tego tekstu.

Odpowiedz

Amen

Środa, 9 stycznia 2019, 18:33

Przed Tuskiem chroń nas Panie.....

Odpowiedz

as

Środa, 9 stycznia 2019, 18:27

Jakie piękne życzenia, uśmiech dla Pani:))

Odpowiedz

cw

Wtorek, 8 stycznia 2019, 17:06

Chapeau bas!

Odpowiedz

Karolina

Wtorek, 8 stycznia 2019, 09:47

"...a najgorsze jest to, że większość tych ludzi wciąga innych w swoje prywatne wojny, żądając bezwzględnej lojalności, opowiedzenia się po jedynej - ich zdaniem - słusznej stronie, każdą próbę kontaktu z "wrogiem" traktuje jako atak na siebie, zdradę i nielojalność." - Pani Beato, w tym jednym zdaniu zdefiniowała Pani również polską politykę dnia dzisiejszego, na co uczeni politolodzy potrzebują potoku słów, lub długaśnych prac naukowych. Brawo

Odpowiedz

Nina

Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:15

Piękny, mądry, ukazujący postawę Autorki felieton. Gratulacje, wspaniałe słowa. Dziękuję za wiersz, piosenki.

Odpowiedz