|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Debata przedwyborcza w Gorlicach

Kolejna odsłona przedwyborczych debat Radia Kraków. Tym razem spotkaliśmy się w Gorlicach. Dyskusja na antenie Radia Kraków odbyła się w czwartek 20 września w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Posłuchaj debaty

Fot. Damian Radziak

 

O fotel burmistrza Gorlic w tych wyborach ubiega się czterech kandydatów. O reelekcję zdecydował się walczyć obecny burmistrz Rafał Kukla. Cztery lata temu R. Kukla startował pod szyldem SLD. Tym razem będzie jednak kandydatem własnego, lokalnego komitetu. W szranki z burmistrzem stanie obecna wiceprzewodnicząca rady miasta Mariola Migdar. Także ona startuje z własnego komitetu „Przyjazne Gorlice” choć wiadomo, że poparcia jej kandydaturze udzieliły sądeckie struktury Komitetu Obywatelskiego. Po długiej zwłoce swojego kandydata w Gorlicach wystawiła też Prawo i Sprawiedliwość. Jest nim przedsiębiorca i radny miejski Ryszard Ludwin. Listę ubiegających się o fotel burmistrza Gorlic uzupełnia kandydat niezwiązany z żadnym ugrupowaniem, właściciel lokalnej telewizji Maciej Trybus.

Jednym z głównych wyzwań przed jakim stanie nowy burmistrz Gorlic będzie niewątpliwie komunikacja. O ile w samym mieście udało się zrealizować kilka inwestycji usprawniających ruch, to jednak Gorlice wciąż czekają na dogodne połączenie z siecią szybkich dróg w kraju. Dla jednych lokalne władze powinny mocniej się zaangażować w starania o przebudowę drogi krajowej nr 28, która łączy Gorlice z Nowym Sączem a w przyszłości z planowaną drogą ekspresową do autostrady A4 w Brzesku. Inni opowiadają się za modernizacją drogi wojewódzkiej w kierunku Tarnowa.

Problem zanieczyszczenia powietrza w Gorlicach nie jest aż tak dotkliwy, jak choćby w sąsiednim Nowym Sączu. Nie oznacza to jednak, że kwestie walki o czyste środowisko w ogóle miasta nie dotyczą. Problemem pozostaje tam kwestia składowania toksycznych odpadów na terenach po dawnych fabrykach. I choć nie jest to wprost kompetencja gminy, to jednak mieszkańcy oczekują, że także lokalne władze włączą się w walkę z tym procederem.

Gorlice od lat poszukują też pomysłu na rozwój gospodarczy. Po upadku fabryk, które przed laty dawały mieszkańcom miasta pracę, wciąż brakuje pomysłu, czym je zastąpić. To powoduje kolejny problem jakim jest odpływ młodych ludzi. Wielu z nich już na poziomie liceum szuka dla siebie miejsca np. w Nowym Sączu by potem na studia ruszyć do większych ośrodków i często na zawsze opuścić rodzinne miasto.

Czy i jaki pomysł na rozwiązanie tych bolączek mają kandydaci na burmistrza Gorlic startujący w tegorocznych wyborach? Odpowiedzi między innymi na te pytania padną podczas debaty kandydatów na antenie Radia Kraków. Otwarta debata z udziałem publiczności odbędzie się 20 września w Dworze Karwacjanów. Początek debaty i transmisji na antenie o godz. 18.00.

 

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

Do udziału w debacie zaproszeni zostali zgłoszeni kandydaci na urząd burmistrza Gorlic:

- Rafał Kukla

- Ryszard Ludwin

- Mariola Migdar

- Tomasz Szczepanik

- Maciej Trybus (odmówił udziału w dyskusji ze względów zdrowotnych)

 

 

Debata w skrócie: 

 

Pytanie od redakcji Radia Kraków do kandydatów na burmistrza: Która z grup mieszkańców zasługuje dziś w Gorlicach na największą troskę i dlaczego? Czy najmłodsi mieszkańcy, dla których trzeba tworzyć miejsca w przedszkolach i place zabaw? Ludzie młodzi w wieku ok. 20 lat, którym trzeba tworzyć ofertę rozrywek i miejsca pracy, by zatrzymać ich na miejscu? A może seniorzy, o których warto zadbać, tworząc np. kluby seniora czy dofinansowując programy profilaktyczne?

 

Posłuchaj odpowiedzi kandydatów

 

Pytanie od redakcji Radia Kraków do kandydatów na burmistrza: Która z dróg daje Gorlicom największe nadzieje na łączność z siecią szybkich dróg w kraju: droga krajowa nr 28, która mocniej połączy Gorlice z Nowym Sączem czy droga wojewódzka 997 w kierunku Tarnowa i autostrady A4?

Posłuchaj odpowiedzi kandydatów

 

Pytanie od redakcji Radia Kraków do kandydatów na burmistrza: Na ile zadaniem władz miasta jest walka ze składowaniem niebezpiecznych odpadów na terenach poprzemysłowych i czy projekt budowy spalarni śmieci w Gorlicach może liczyć na Pani/Pana poparcie?

Posłuchaj odpowiedzi kandydatów

 

Słuchacze Radia Kraków pytają: czy Gorlice powinny odłączyć się od Małopolski i zabiegać o włączenie w granice woj. podkarpackiego?

Posłuchaj odpowiedzi kandydatów

 

Słuchacze Radia Kraków pytają: Czy Pani/Pan zamierza zająć się budową ścieżek rowerowych, np. do Biecza, by w samych Gorlicach i okolicy powstała sieć o długości kilkunastu a może kilkudziesięciu kilometrów?

Posłuchaj odpowiedzi kandydatów

 

Kolejny etap debaty to konfrontacje - kandydat zadaje pytanie innemu wybranemu kandydatowi:

Posłuchaj

 

Czas na podsumowania - każdy z kandydatów miał 1,5 minuty, by w skrócie zaprezentować swój program wyborczy mieszkańcom miasta. 

Posłuchaj

77%
23%