Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Z roku na rok pojawia się coraz więcej kleszczy

Kleszcze stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt na całym świecie. Te małe stworzenia znane są głównie ze zdolności do przenoszenia groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed nimi chronić i na co zwracać uwagę? Gośćmi audycji Przed hejnałem byli dr Anna Rzucidło-Hymczak, kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie i lekarz weterynarii dr Filip Franczak.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels

O kleszczach przeczytamy wszędzie. Czy aktualnie jest więcej kleszczy, czy więcej wiedzy na ich temat?

I jedno i drugie. Na pewno z roku na rok mamy coraz więcej kleszczy i w związku z tym chorób odkleszczowych. Kleszczy jest więcej, ponieważ zmienia się klimat. Przynoszą one wiele różnych groźnych chorób, najbardziej znaną jest oczywiście borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, ale niestety mogą przenosić też inne choroby, nie wszystkie jeszcze znamy. Borelioza występowała też dawniej, natomiast nie znaliśmy patogenu, który ją wywoływał. Dopiero w latach 80. odkryto krętka, który nazywa się Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnego za występowanie boreliozy. Bodajże 20 lat temu istniała szczepionka przeciwko kleszczom. Natomiast produkcja szczepionki została wycofana, dlatego że ruchy antyszczepionkowe podejrzewały ją o powodowanie zapalenia stawów. Poza tym szczepionka ta nie działała na wszystkie krętki, tylko te występujące w Ameryce nie była skuteczna w Europie.

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Boreliozę nabywamy wtedy, kiedy ugryzie nas kleszcz, który jest zakażony tym patogenem. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy. Dodatkowo, abyśmy zakazili się tą chorobą, kleszcz musi przebywać bardzo długo w naszym ciele. Szybkie dostrzeżenie kleszcza i jego usunięcie zapobiega chorobie.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Grzegorz Bernasik

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię