Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Niezwykłe dekoracje Mszału Erazma Ciołka

Wśród zabytków przechowywanych w Bibliotece Narodowej w Warszawie znajduje się m.in. Mszał Erazma Ciołka - to rękopis spisany i dekorowany w Krakowie ok 1515 r. Powstał na zlecenie biskupa płockiego Erazma Ciołka (1474-1522): humanisty i dyplomaty związanego z królewskim dworem. Najpiękniejszą dekorację znajdziemy w tej księdze na karcie 102 verso: jest tam inicjał z przedstawieniem Bożego Narodzenia, który jest przypisywany krakowskiemu malarzowi Stanisławowi Samostrzelnikowi, cystersowi z Mogiły.

Cały rękopis jest dostępny w serwisie Polona.pl, a w najbliższej audycji Wielka Sztuka Małopolski Magdalena Łanuszka opowie o kilku ciekawostkach związanych z tym dziełem - między innymi dlaczego jego fundator używał herbu, do którego tak naprawdę nie miał prawa, a także dlaczego na marginesie jednej z kart została namalowana... mucha! Zapraszamy w piątek po godz. 18.
 

 
Mszał Erazma Ciołka, Kraków ok. 1515, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Rps 3306 III.
 

Karta 102 verso z Mszału Erazma Ciołka, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Rps 3306 III.

Inicjał G [Gloria...] z przedstawieniem Bożego Narodzenia, przypisywany Stanisławowi Samostrzelnikowi (?), Mszał Erazma Ciołka, Biblioteka Narodowa w Warszawie, karta 102 verso.

Fot. wg https://polona.pl/item/missale,NzY1MTU2Mg/218/#item

Herb Sulima na marginesie dolnym karty 102 verso, Mszał Erazma Ciołka, Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Mucha na marginesie karty 102 verso, Mszał Erazma Ciołka, Biblioteka Narodowa w Warszawie.
 
 
 
 
 
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię