- A
- A
- A
#37 - Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem
To największa w Polsce skocznia narciarska. Parametry: punkt konstrukcyjny K125 i rozmiar HS140. Ostatni rekord, 147 metrów, padł w 2020 roku i należy do japońskiego skoczka Yukiya Satō. Poprzednie ustanawiali między innymi Adam Małysz, Kamil Stoch czy Dawid Kubacki.Twórcą skoczni był architekt i miłośnik Tatr - Karol Stryjeński. W 1922 roku wygrał konkurs. Budowa przeciągała się z uwagi na brak pieniędzy. Uroczyste otwarcie nastąpiło 22 marca 1925 roku. Pierwsze zawody wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka oddając skok na odległość 36 metrów.
Turyści w ramach zwiedzania mogą wejść na trybuny, wieżę sędziowską czy w okolicę rozbiegu. Na szczyt wyjeżdża się wyciągiem krzesełkowym. Z góry można nie tylko wyobrazić sobie, co czują zawodnicy, gdy siedzą na belce startowej, ale również podziwiać panoramę stolicy Tatr.
Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o godzinie 18:05. Gość audycji: Józef Stachoń z Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.
Fot. Marek Lasyk
#skarbymałopolski #zwiedzajlokalnie
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:21
Sąsiedzi i odwiedzający są przekonani, że tę szopkę widać nawet z kosmosu!
-
13:13
IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gołoledzią
-
12:53
To może być najjaśniejszy dom w regionie. Liczba lampek przyprawia o zawrót głowy!
-
12:37
Najstarsza kolęda związana z ziemiami polskimi. Świąteczny skarb w Bibliotece Jagiellońskiej
-
12:00
To największa żywa szopka w regionie sądeckim
-
11:52
Żywa szopka w Biegonicach
-
11:10
Świąteczna atrakcja Tarnowa: żywa szopka u Bernardynów znów otwarta
-
11:00
Nie wiesz, którą książkę czytać w przerwie świątecznej? Podpowiadamy
-
10:57
Słońce nad Tatrami, ale na szlakach ślisko i niebezpiecznie
-
10:53
To nie był dobry początek drugiego dnia świąt na małopolskich drogach: dwa grożne wypadki
-
10:39
Jak aktywnie spędzić święta i spalić zjedzone kalorie? Na lodowisku
-
10:20
Elektryczne busy niegotowe, fiakrzy zostają. Zmiany na trasie do Morskiego Oka opóźnione
-
10:00
Po świętach nie wyrzucajmy jedzenia. Są proste sposoby, by je uratować