Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #2 - Zator: kraina karpia, wędkarzy i parków rozrywki

Zator był kolejnym miejscem wakacyjnej trasy Radia Kraków pod szyldem Skarbów Małopolski. To kraina karpia, wędkarzy oraz parków rozrywki. Czy Zator to tylko turystyczne miejsce na weekendowy wypad czy można tam zostać na dłużej? Jak bardzo w ostatnich latach zmienił się Zator? Czy wesołe miasteczka wpisują się w krajobraz gminy? Na te i inne tematy z Mariuszem Makuchem, burmistrzem Zatora, rozmawiali Agnieszka Barańska oraz Tomasz Bździkot.

Zwiedzanie okolic Zatora rozpoczęliśmy od kojącego spacerku nad staw. W ciszy próbowaliśmy usłyszeć głosy mieszkających tu ptaków i rozpoznać ich gatunki. Pomagał nam pasjonat ornitologii Piotr Rymarowicz, będący równocześnie Prezesem Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu.
Wycieczka nad staw to zaledwie początek zwiedzania urokliwych miejsc. Ekomuzeum, choć z nazwy kojarzyć się może z budynkiem i szklanymi gablotami, w rzeczywistości zaprasza do wędrówek i poznawania piękna okolicznej przyrody. Przy okazji można też nauczyć się kilku praktycznych rzeczy. Zmęczonym energii doda zatorska krówka. O tak różnorodnych tematach opowiedzieli Radiu Kraków Bogusława Smreczyńska z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, Wojciech Spisak reprezentujący Stowarzyszenie Dolina Karpia oraz cukiernik Grzegorz Drobny.
Niecałe 10 tysięcy mieszkańców gminy i aż dwa parki rozrywki.
Wielbiciele dobrej zabawy z całej Polski zjeżdżają od lat do niewielkiego Zatora na zachodzie Małopolski. Kto najczęściej przyjeżdża do zatorskich wesołych miasteczek i jakie atrakcje można w nich znaleźć? Z Agnieszką Wojciech-Żmudą z jednego z takich parków rozmawiał Tomasz Bździkot.

Karp nie tylko wędzony, nie tylko nadziewany, ale także... jako smaczny dodatek do pizzy. Kucharze z Zatora potrafią wykorzystać tę rybę w najbardziej kreatywny sposób. Podczas wakacyjnej trasy Skarbów Małopolski, taką zaskakującą pizzę nasi reporterzy przygotowali z szefem kuchnii Marcinem Giermkiem.
Choć najedzeni pizzą na śniadanie, nie odpuszczaliśmy eksplorowania kulinarnej strony Zatora. Karp, karp i jeszcze raz karp - temat nie dawał się zmienić, choć wciąż ujawniał nowe odsłony. Do mobilnego studia Radia Kraków, obładowane lokalnymi specjałami przybyły panie Maria Głąb i Bernadeta Romanowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Łowiczkach. Towarzyszył im, równie obładowany, Franciszek Sałaciak- Prezes Stowarzyszenia Dolina Karpia.
Ścieżkami, chodnikami, a także drogą - wszędzie można jeździć rowerem, trzeba
tylko wiedzieć jak. Podczas wizyty Radia Kraków w Zatorze pod szyldem Skarbów Małopolski Agnieszka oraz Tomasz rozmawiali z Łukaszem Mędrysą ze starostwa powiatowego w Oświęcimiu, a także aspirantem Grzegorzem Czopkiem z oświęcimskiej policji, o bezpiecznej i odpowiedzialnej jeździe na rowerze.
"Karp to przebiegła i waleczna ryba" mówią wędkarze, ale mają na niego sposoby. Szczególnie ci, którzy łowią w Zatorskich stawach. Jednocześnie zapewniają, że z tym karpiem trochę się przyjaźnią, bo podczas wędkarskich zawodów sportowych wyłowione okazy wypuszczają z powrotem do wody, a niektórym rybom nadają nawet... przydomki. Jakie to imiona i jakie sposoby na karpia mają zatorscy wędkarze? Swoje tajemnice ujawnili Leszek Jodłowski, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego, koło Podolsze oraz Robert Kajfasz, prezes Zatorskiego Towarzystwa Wędkarskiego.
Od kapliczek, przez stawy aż do zabytkowego zamku - ścieżkami rowerowymi można odwiedzić bardzo wiele ciekawych miejsc Zatora i okolic. Kilometrami fascynujących tras prowadził Marian Kocemba ze Stowarzyszenia Dolina Karpia.
Nie samym karpiem Zator stoi, choć sztandarowe imprezy oczywiście są z nim związane. Niemniej jednak w kulturalnej ofercie miasta pojawiają się liczne koncerty, a w tutejszym Ośrodku Kultury funkcjonuje galeria sztuki. O tym, co warto zobaczyć i usłyszeć w Zatorze opowiadała dyrektor wspomnianego ośrodka- Elżbieta Mostowik.
Muzyczną rozmaitość regionu poznawaliśmy od dwóch, wydawałoby się zupełnie różnych biegunów. Zatorska Orkiestra Dęta to zespół młody, ale znany i nagradzany. Muzycy zostali „złapani” dosłownie w ostatniej chwili, pomiędzy próbami przed wyjazdem na występy na Słowacji. Czy trąbić każdy w Zatorze może? Na to pytanie odpowiadali kapelmistrz Łukasz Jabcoń, klarnecistka Marta Momot i śpiewająca Karolina Orzechowska-Żak.

Na koniec w mobilnym studiu Radia Kraków pojawił się zespół, dla którego częste bywanie w Zatorze to niemal obowiązek. Max Corner Crew czyli Jarosław „Max” Szklarczyk, Tomasz Wieliczko i Szymon Klimkiewicz mają tu swoją salkę prób w piwnicy pełnej słoików z przetworami oraz muzycznego sprzętu.
Wszystkie zdjęcia - Tomasz Wieliczko
Autor:
Tomasz Bździkot

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3164150

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię