Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.20.01.2019 r.

Collegium Gostomianum ( fot.WM4034 /Wikipedia)

 

Prof JANUSZ SKALSKI (Collegium Medicum UJ) - ekspert z zakresu historii medycyny, omawia początki resuscytacji w Polsce; resuscytacji czyli "ożywiania", ratowania z przywróceniem funkcji życiowych.

Na uwagę badaczy zasługuje tekst łaciński z 1604 r. autorstwa wojewody HIERONIMA GOSTOMSKIEGO ( zm.1609) wojewody poznańskiego i starosty sandomierskiego, fundatora klasztoru jezuitów w SANDOMIERZU (Collegium Gostomianum)

Zawiera on wskazówki, zalecenia dla klasztornego szpitala jak ratować topielców, najczęściej wiślanych flisaków.

Posłuchaj!

 


 

Prowincja Quebeck (Kanada)

fot.Emmanuel Milou/Wikipedia.

 

Prof. STEFAN WITOLD WITOLD ALEXANDROWICZ omawia życiorys i naukowy dorobek prof. JÓZEFA LITYŃSKIEGO (1928 -2013) geofizyka i klimatologa, którego ojciec STANISŁAW, rodem ze Stanisławowa, był generałem brygady Wojska Polskiego.

W Krakowie znalazł się na krótko w czasie II wojny światowej, gdy rodzina uciekała przed Sowietami ze Lwowa.

Po 1945 r. ze względu na ojca - emigranta, miał trudności ze studiami i naukową karierą . W 1968 r. wyjechał z Polski i ostatecznie osiadł w Kanadzie gdzie działał także w tamtejszym Kongresie Polonii Kanadyjskiej.

Posłuchaj!

 


 

 

E = mc2 (kwadrat)

To proste do zapisania, ale trudne do wytłumaczenia równanie, zwane wzorem Einsteina, jest dla mineraloga z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJA PAWLIKOWSKIEGO punktem wyjścia do rozważań o życiu.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię