Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Urok Faunusa" Jerzego Lisaka w Zofia Weiss Gallery

Jerzy Lisak absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zajmuje się malarstwem olejnym, temperowym i rysunkiem oraz animacją malarską. W swojej twórczości inspiruje się sztuką dawną, zwłaszcza okresu renesansu i baroku .Był jednym ze 125 malarzy, którzy współpracowali przy filmie "Twój Vincent" słynnej polsko - brytyjskiej animowanej produkcji . Obrazy artysty z najnowszego cyklu "Urok Faunusa" zobaczyć można na wystawie w Zofia Weiss Gallery w Krakowie. O wystawie, malarstwie artysty i pracy przy filmie "Twój Vincent" w Kole kultury Jolanta Drużyńska rozmawia z historyczką sztuki Zofią Weiss i artystą Jerzym Lisakiem.

fot. Z.Weiss

J.Drużyńska rozmawia z Zofią Weiss i Jerzym Lisakiem

Jerzy Lissak - Malarz obrazów do filmu o Van Goghu”

Jerzy Lisak (ur. 1979 w Szczecinie) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2002). Zajmuje się malarstwem olejnym, temperowym i rysunkiem oraz animacją malarską. Inspiruje się sztuką dawną - zwłaszcza okresu renesansu i baroku, jego malarstwo ma często znamiona groteski i stylizacji. Twórczość postrzega jako sztukę perfekcyjnego rzemiosła, zgłębia alchemiczną stronę technik malarskich, starając się tłumaczyć na własny język, świat rzeczywisty, który go otacza. W latach 2015–2017 pracował jako animator malarski oraz painting designer w zespole BreakThru Films będąc autorem ujęć animacyjnych nominowanej do Oscara i Złotego Globu produkcji „Twój Vincent” (Loving Vincent). Namalował 39 obrazów, z których powstało około pięciu minut filmu, była to największa ilość ze 125 osobowego zespołu. Od 2017 roku współpracuje z Pauliną Ołowską, z którą w 2019 roku prowadził zajęcia w ramach International Summer Academy of Fine Arts w Salzburgu.

Karolina Kliszewska o cyklu obrazów „Urok Faunusa”:

"Urok Faunusa" (…) To śmiałości twórcy w poszukiwaniu niezwykłości tkwiącej w ornamentach. Obecny w temacie malarskim żywioł tłoczących się motywów roślinnych, zwierzęcych, antropomorficznych powoduje niemożność natychmiastowego uchwycenia całości obrazu. W organiczności przedstawień malarskich Lisaka, zapisane jest piękno i brzydota, komizm i tragizm, realizm i fantastyka. Wszystko spod stylistycznego znaku groteski.”

Jerzy Lisak o swoich obrazach:

„Groteski maluję z potrzeby zrozumienia ich struktury, zwłaszcza formy organicznej, która mnie fascynuje. Zasadnicze kształty zawsze nanoszę jako dość swobodny rysunek odręczny, co pozwala mi odejść od wzoru, którym jest np. gotycka czy rokokowa grafika.”

mat.pras galerii/jd

fot. Z.Weiss

fot. Z.Weiss

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię