Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Miedzianka. Powracamy do reportażu Filipa Springera

  • Tomy i tomiki
  • date_range Piątek, 2014.08.08 06:47 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.08 16:58 )
Tomy Tomiki: Miedzianka. Powracamy do reportażu Filipa Springera


Filip Springer
"Miedzianka. Historia znikania",
Czarne 2011


Tym razem w radiowej, wakacyjnej bibliotece polska historia i miejsce, do którego rzadko trafiają turyści. Filipowi Springerowi zawdzięczamy odkrycie niewielkiego miasteczka - Miedzianki. Z tym miejscem wiąże się ukrywana przez lata historia wydobywania przez Rosjan uranu . To rabunkowe wydobycie prowadzili w latach 1948-1952. Potem wyjechali, a miasteczko zaczęło znikać. Bo opuszczali je ludzie, często chorując na śmiertelne choroby, które tylko w podejrzeniach wiązali z miejscem pracy.
Ksiązka Filipa Springera to efekt drobiazgowej pracy reportera, poszukiwacza śladów, badacza ludzkich losów i dziejów miasteczka z siedmiowiekową tradycją. Kiedyś nazywało się Kupferberg. Niedaleko stąd do Jeleniej Góry. Jak to możliwe, że komunistycznej władzy udało się najpierw ukrywać działanie kopalni, a potem doprowadzić do upadku całej miejscowości. Co doprowadziło do zmowy milczenia? Jakich metod użyto przy wysiedlaniu ludzi? Komu udało się zostać? Odpowiedzi na takie pytania szuka Filip Springer. Bo jego książka to przede wszystkim opowieść o ludziach uwikłanych w losy miejsca, gdzie przyszło im żyć.

"Miedzianka. Historia znikania" to literacki debiut Filipa Springera, reportażysty i fotografia. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Kraków, od 2011 roku odchodzi od takiego stylu pisania. Bardziej interesują go miejsca niż ludzie. "Nie wydaje mi się już właściwe i nie na miejscu wyciąganie ludzi na takie poważne i czasem graniczne zwierzenia. Nie mam poczucia misji i nie wierzę , żeby się coś dzięki mojej pracy zmieniło".

W radiowej bibliotece fragmenty książki czyta Anna Radwan-Gancarczyk.


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię