Dlaczego wszyscy jeździmy do Zakopanego? Rocznie to pięć milionów turystów. To najważniejsze pytanie, na które próbuje odpowiedzieć autor, badając historię wypraw Polaków pod Tatry, ich sposoby spędzania czasu i reakcje górali i zakopiańczyków na rosnącą popularność miasta. Jak powstawała moda na Zakopane, jakie były początki ruchu turystycznego i uzdrowiskowego? Na czym polega dzisiaj genius loci Zakopanego? Maciej Pinkwart z wielką dociekliwością i dokładnością prowadzi nas przez zakopiańskie mity.

Mit Zakopanego nie ma żadnego klarownego systemu, hierarchii, ani nawet chronologii. Pojawia się znikąd, rozwija się i mimo upływu lat ma się dobrze. Co więcej – w polskim społeczeństwie jest jednym z niewielu mitów, wyznawanych przez większość społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć i poglądy polityczne. I o tym jest ta książka. (od wydawcy)

"Mit Zakopanego i zakopiańskie mity. Od kuracji żentycowej do Sylwestra marzeń" (Wydawnictwo Wagant).  Fragmenty książki Macieja Pinkwarta czyta Tomasz Schimcheiner.
Od 3 do 7 października 2022 o 11.45 i 22.50.