Kto wymyślił flagę Unii Europejskiej?

Na początku lat 50. w będącej nadal w powojennym szoku Europie, biednej, zburzonej, ale rozumiejącej, że tylko współpraca może zapobiec następnemu globalnemu konfliktowi, wspólnotowe idee były bardzo żywe. Nie kto inny jak Winston Churchill mówił, że muszą powstać Stany Zjednoczone Europy. Powstała, zresztą akt założycielski podpisano w Londynie, Rada Europy - organizacja mająca integrować skłócone wojną państwa starego kontynentu.

Nowa organizacja potrzebowała symbolu, np. flagi. Rozpisano więc konkurs, na który swoje prace wysłał mieszkający w Strasburgu grafik Arsene Heitz. I to właśnie jego praca, po pewnych przeróbkach została zaakceptowana.

 

12 gwiazd na niebieskim tle. Czy to dlatego, że wtedy do rady Europy należało 12 państw?

Absolutnie nie. Liczba gwiazdek, nie ma nic wspólnego z liczbą państw należących do Rady Europy, których już wtedy było 14. Jak mówił sam Heitz, autor projektu jego inspiracją była Święta Ewangelia, a konkretnie księga Apokalipsy św. Jana. Znajdujemy tam

opis dwunastu gwiazd w wieńcu Maryi, jako niewiasty obleczonej w słońce. Gwiazdy to symboliczne odniesienie do dwunastu pokoleń Izraela. Przedstawienie Maryi z okręgiem z gwiazd znajduje się m.in. na witrażu w katedrze w Strasburgu, mieście będącym siedzibą Rady Europy i rodzinnego miasta Heiza.

Równie symboliczna była data przyjęcia flagi Rady Europy. Stało się to 8 grudnia (1955), a więc w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Kiedy flaga stała się symbolem Unii Europejskiej?

W 1983 roku Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem flagi Rady Europy jako symbolu Wspólnot Europejskich. Z kolei w czerwcu 1985 roku flaga europejska została przyjęta jako flaga wspólnot. Po uzyskaniu formalnej zgody Rady Europy flaga europejska została po raz pierwszy uroczyście wywieszona 29 maja 1986 przed siedzibą Komisji Europejskiej. Wraz z powstaniem Unii Europejskiej, flaga Europy stała się równocześnie jej flagą, pomimo tego, że traktat lizboński nie zakłada wprowadzenia symboli unijnych (flagi, hymnu).

 

Czy kraje członkowskie powinny eksponować flagę europejską obok swoich barw narodowych?

Nie ma takiego obowiązku. Eksponowanie flagi jest wyrazem europejskiej solidarności. Ostatnio jedynie Węgry odeszły od tego zwyczaju. W 2007 roku powstała nawet na zamówienie polskiego Sejmu prawna ekspertyza na ten temat. Można się z niej dowiedzieć, że eksponowanie flagi UE w parlamencie jest dozwolone, i zależy od decyzji od decyzji władz Sejmu. Można by z tej ekspertyzy wnioskować, że podobnie jest z wywieszaniem flagi UE podczas konferencji prasowych premiera, ministrów czy innych uroczystości rządowych. Zależy to od tych, którzy sprawują władzę.