Pod jakimi nazwami jeszcze znane jest Święto Trzech Króli?

To Objawienie Pańskie lub Epifania.

Ta druga nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza "objawienie", "ukazanie się". Używają jej prawosławni i lutreranie.

Teraz krótka powtórka z historii

W Polsce Święto Trzech Króli było świętem - i dniem wolnym od pracy - do czasów powojennych. Dokładnie do 16. listopada 1960 roku. Wtedy PRLowski Sejm zniósł je na mocy ustawy.

Pomysłodawcą powrotu do świętowania 6 stycznia jako dnia wolnego od pracy jest Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi i opozycjonista z czasów PRLu. To on w 2008 roku zainicjował zbiórkę podpisów w tej sprawie. Zabrano najpierw 700 tysięcy, a potem milion podpisów, jednak Sejm projektu nie przyjął.

Posłowie zmienili zdanie dopiero w 2010 roku. Sejmową ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski 19 listopada 2010 roku, czyli niemal co do dnia równo 50 lat po tym, jak święto zniósł Sejm.

Pierwszy raz Święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy znów obchodziliśmy 6 stycznia 2011 roku.

Dzień wolny, który budzi kontrowersje

Jerzemu Kropiwnickiemu i posłom zarzucano, że kolejny wolny dzień bardzo wydłużający okres świątecznego "wolnego" zaszkodzi polskiej gospodarce, a zwłaszcza handlowi. Protestowały organizacje zrzeszające pracodawców, organizacje handlowe i część ekonomistów. Święta broniły PSL i PiS.

Ostatecznie sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, który w 2012 uznał, że Święto Trzech Króli nie jest niezgodne z Konstytucją i że jeżeli wypadnie w sobotę, należy się za nie dzień wolny w innym terminie.

A dziś chyba możemy powiedzieć, że święto gospodarce nie zaszkodziło, za to orszaki Trzech Króli wrosły szybko w polski pejzaż, a Polacy bardzo je polubili.

To jeszcze wróćmy do znaczenia tego święta

Jest ono pamiątką objawienia się Boga człowiekowi i jednym z najstarszych świąt w kościele chrześcijańskim. We wczesnym chrześcijaństwie było tożsame ze Świętem Bożego Narodzenia. Symbolem święta jest historia opisana przez ewangelistę Mateusza, zgodnie z którą do nowonarodzonego Jezusa przybyli Trzej Mędrcy ze Wschodu, zwani też Trzema Królami lub Trzema Magami.

Oddali Dzieciątku hołd i obdarowali je mirrą, złotem i kadzidłem.

Trzej Królowie to bardzo tajemniczy wędrowcy, niewiele o nich wiemy. Zgodnie z tradycją Kacper to Afrykańczyk, Melchior - Europejczyk, a Baltazar przybywa z Azji. W chrześcijańskiej symbolice ich obecność w Betlejem oznacza, że cały świat przyjął Chrystusa.

Gdzie jeszcze Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy?

W wielu krajach. Wśród nich są trzy niemieckie landy - Badenia Wirtembergia, Bawaria i Saksonia Anhalt oraz między innymi Austria, Cypr, Chorwacja, Finlandia, Grecja, Grenlandia, Hiszpania, Słowacja, Szwecja, Włochy i Wenezuela. W Hiszpanii dzieci dostają wtedy prezenty znacznie hojniejsze niż te od świętego Mikołaja.

 

 

(Daniela Motak/dr)