Najważniejszym człowiekiem w Sejmie i drugim co do ważności w państwie jest MARSZAŁEK SEJMU. W polskiej tradycji parlamentarnej ta funkcja, w postaci takiej jak dzisiejsza, jest znana od XVI wieku. Wtedy właśnie zdecydowano, że obrady Sejmu będzie prowadził jeden z posłów, wybrany w głosowaniu. Marszałek jest wybierany na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Kandydata zgłosić może grupa co najmniej 15 posłów i zazwyczaj zostaje nim poseł rządzącego ugrupowania lub rządzącej koalicji. Aby zostać marszałkiem, poseł musi dostać bezwzględną większość głosów. Marszałek Sejmu ma bardzo duże uprawnienia. Nie tylko prowadzi obrady Sejmu, ale też - w razie konieczności - zastępuje prezydenta, czyli głowę państwa. Tak było po katastrofie smoleńskiej, gdy marszałek Bronisław Komorowski do czasu wyborów zastąpił prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Symbolem władzy marszałka w Sejmie jest laska marszałkowska - trzykrotne uderzenie nią w ziemię otwiera i zamyka obrady Sejmu.

Marszałkowi towarzyszą wicemarszałkowie. To jego zastępcy reprezentujący - jak nakazuje obyczaj - zarówno partię rządzącą, jak i opozycję. Każdy z wicemarszałków również może prowadzić obrady Sejmu, a wszyscy razem tworzą Prezydium Sejmu, czyli drugi, obok marszałka, organ kierowniczy Sejmu.

Prezydium ustala plan prac Sejmu, wyznacza tak zwane "tygodnie posiedzeń", ma też prawo zmienić regulamin Sejmu, a w razie potrzeby - przygotować jego wykładnię.

Czym zajmują się komisje sejmowe?

Komisje sejmowe - najprościej mówiąc - przygotowują grunt pod legislację - opracowują dokumenty, gromadzą niezbędne dane, czyli zajmują się tym wszystkim, na co nie ma czasu podczas obrad Sejmu, a co jest niezbędne, żeby przygotować i przeprowadzić przez Sejm ustawę lub nowelizację ustawy.

Mamy w Sejmie komisje stałe - mówiąc najprościej - tematyczne. To na przykład komisja spraw zagranicznych czy finansów publicznych albo sportu.

Można też powołać komisje nadzwyczajne  - które zgodnie z nazwą - zajmują się ważnymi, niecodziennymi sprawami - na przykład - zmianami konstytucji. Gdy skończą prace nad konkretną sprawą, są rozwiązywane.

Zdarza się też, że w Sejmie pracują komisje śledcze - pewno kilka z nich dobrze państwo pamiętają.

Mamy też w Sejmie Konwent Seniorów. W skład Konwentu wchodzą  marszałek i wicemarszałkowie Sejmu oraz szefowie lub wiceszefowie wszystkich klubów i kół poselskich - czyli pełne polityczne sejmowe spektrum. Ma to zapewnić współdziałanie w pracach Sejmu wszystkich politycznych sił. Ustalenia Konwentu Seniorów mają charakter opiniotwórczy, ale nie są wiążące.

Kluby i koła poselskie

Klub to zespół posłów należących do jednej partii politycznej, który może wywierać wpływ na prace Sejmu, popierać lub nie przyjmowane ustawy, przyznać lub odmówić rządowi wotum zaufania. Klub musi liczyć c najmniej 15posłów. Gdy jest ich mniej - mamy do czynienia z kołem poselskim.

 

Daniela Motak, jgk