System  większościowy jest bardzo prosty. Gmina jest podzielona na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie. Liczba mandatów zależy od liczby mieszkańców w danej gminie. Wybieramy piętnastu radnych w gminach do 20 000 mieszkańców, dwudziestu jeden w gminach do 50000 mieszkańców, dwudziestu trzech w gminach do 100 000 mieszkańców.

W każdym okręgu jednomandatowym wybieramy tylko jednego radnego. Zostaje nim kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. Nie musi jednak otrzymać poparcia większości głosujących czy uprawnionych do głosowania w danym okręgu.

Oczywiście oprócz radnych gminnych wyborcy wybierają również swojego wójta lub burmistrza oraz radnych rady powiatów i  Sejmiku wojewódzkiego. Do rady powiatu i Sejmiku obowiązuje ordynacja większościowa.

Głosujemy w okręgach wielomandatowych, a podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów na kandydatów danej listy. Ponadto, obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy, po przekroczeniu którego dany komitet wyborczy może uczestniczyć w podziale mandatów. Są to zasady analogiczne do obowiązujących w wyborach sejmowych.

 

Posumujmy: we wszystkich gminach Małopolski oprócz Krakowa, Tarnowa I Nowego Sącza radę gminy wybieramy w okręgach jednomandatowych, czyli wg ordynacji większościowej.

W miastach na prawach powiatu, czyli w nowym Sączu, Tarnowie i Krakowie radnych do rady miasta wybieramy w okręgach wielomandatowych, czyli wg ordynacji proporcjonalnej.

W wyborach do rady powiatu i sejmiku obowiązuje ordynacja proporcjonalna..

Marta Szostkiewicz