Głosowanie przez pełnomocnika polega na upoważnieniu przez wyborcę innej, zaufanej osoby, do oddania głosu w jego imieniu. Pełnomocnik głosuje osobiście w lokalu wyborczym, w imieniu swego mocodawcy. Pełnomocnikiem może zostać każdy wyborca, wpisany do stałego rejestru wyborców w tej samej gminie, co mocodawca. Aby uniknąć nieprawidłowości i nadużyć, ustawodawca zdecydował, że pełnomocnik może reprezentować tylko jedną osobę. Wyjątkowo pełnomocnik może mieć dwóch mocodawców, ale tylko wtedy, gdy co najmniej jedną z nich jest jego małżonek, małżonka, brat, siostra, czy osoba pozostająca pod jego opieką.

Jak zadbać o to, żeby w dniu wyborów mieć pełnomocnika? To dość proste:
Do 6 listopada trzeba w urzędzie gminy złożyć wniosek o sporządzenie pełnomocnictwa. Potrzebne do tego formularze są w urzędach gmin lub na gminnych stronach internetowych. Wniosek można złożyć osobiście albo wysłać pocztą lub faksem. Do wniosku należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia określającego stopień niepełnosprawności i pisemną zgodę pełnomocnika na przyjęcie pełnomocnictwa. Wnioskodawca nie musi fatygować się do urzędu, bo jeżeli zanaczy to we wniosku, akt udzielenia pełnomocnictwa może zostać sporządzony w jego miejscu zamieszkania. Przygotowanie aktu przez urzędnika jest bezpłatne, tak samo, jak pomoc pełnomocnika.

Reszta odbywa się w dniu wyborów. Pełnomocnik z pełnomocnictwem idzie do lokalu wyborczego właściwego dla mocodawcy, okazuje komisji  własny dokument tożsamości oraz przekazuje dokument z pełnomocnictwem. Komisja zabiera pełnomocnictwo, które dołączy do dokumentacji wyborczej, a pełnomocnikowi wydaje kartę do głosowania. Pełnomocnik głosuje. I już.