Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny w Dolinie Karpia

Na nieco ponad tydzień przed Wigilią, kiedy na zdecydowanej większości polskich stołów króluje karp Przystanek Kuliarny zawitał do małopolskiego królestwa karpia - Doliny Karpia. W Zatorze właśnie rozpoczął się Zatorski Jarmark Karpiowy, który potrwa do przyszłej niedzieli. A karp to nie byle jaki bo jako jedyny nosi miano KRÓLEWSKIEGO. Skąd takie miano i dlaczego karp nie jest w herbie Zatora opowiadali Mariusz Makuch, burmistrz Zatora i Maria Fila, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej.

Na ile sposobów można przyrządzić świeżego karpia, co w sobie ma takiego karp zatorski, że tak niezwykle smakuje i dlaczego wyjątkowy zatorski specjał czyli karp wędzony sam rozpływa się w ustach zdradzali Franciszka Jarosz – Przewodnicząca wszystkich Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Gminy Zator i Franciszek Sałaciak Przedsiębiorca, prezes Stowarzyszenia Doliny Karpia.

Karp stał się znakiem rozpoznawczym Zatora. I jak przyznały Maria Fila, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej i  Elżbieta Mostowik – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze wokół karpia "wszystko się kręci" i to bynajmniej nie tylko przed świętami Bożego Narodzenia.

W Przystanku Kulinarnym jak zwykle gościła też Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem z nieodłączną książką.

A na koniec Pani Franciszka Jarosz i Pani Maria Herma zdradziły kilka tajemnic z karpiowej kuchni, w tym przepis na słynnego karpia po zatorsku.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię