Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny o tym, że nie tylko to co na talerzu ma znaczenie

To odwieczne pytanie – co ugotować? Nęka nas przed rodzinnymi zjazdami i spotkaniami z przyjaciółmi, których zapraszamy do siebie. Pytanie kluczowe, ale … powinniśmy sobie też zadać pytania pomocnicze – jak podać? Na jakich talerzach. Jaka muzyka powinna towarzyszyć posiłkowi. W sobotnim Przystanku Kulinarnym rozmawialiśmy o tym, co posiłkowi towarzyszy i co ma wpływ na to jak on nam smakuje. Bo jemy wszystkimi zmysłami i właściwie wszystko ma znaczenie dla smaku – i kolor – i to nie tylko tego co na talerzu, ale również samej zastawy, i dźwięki jakie nam towarzyszą przy jedzeniu. O „przyprawianiu dźwiękiem” nasz reporter Bartłomiej Bujas rozmawiał z Charlsem Spencem, profesorem Uniwersytetu Oxfordzkiego, który przeprowadził wiele eksperymentów potwierdzających, że otoczenie w którym jemy, kolor i kształt zastawy – a także dźwięki także muzyki - mają wpływ na to jak nam potrawy smakują.

O komponowaniu potraw na talerzach, zasadach art platingu, czyli sztuce aranżacji i dekoracji talerza - prezentowanie dania, by było atrakcyjne i  robiło wrażenie na gościach – rozmawialiśmy z szefem kuchni Marcinem Filipkiewiczem.

W Przystanku Kulinarnym przed Świętem Niepodległości, tradycyjną gęsiną i winem świętomarcińskim rozmawialiśmy też o kondycji polskiego winiarstwa z członkiniami Stowarzyszenia Kobiety i Wino: Renatą Targosz, prezes Stowarzyszenia, Katarzyną Solańską, somelierką, Ewą Kosek, restauratorką i Moniką Bielką-Vescovi, prezes honorową Stowarzyszenia.

Jak zwykle w Przystanku Kulinarnym był czas na dobrą lekturę, którą proponowala Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię