Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków na XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Radio Kraków na XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Relacja na bieżąco w serwisach Radia Kraków w czwartek i piątek, a także w sobotniej audycji Pracują na Nobla. Zapraszamy!

Fot. Joanna Gąska

17 krakowskich uczelni, 40 namiotów ustawionych na Rynku Głównym w Krakowie i aż 700 wydarzeń naukowo-artystycznych, odbywających się nie tylko pod Ratuszem - tak zapowiada się XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, który oficjalnie rozpoczyna się już w czwartek. Główny organizator tegorocznej imprezy - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - na patrona festiwalu obrała polskiego psychiatrę, prof. Antoniego Kępińskiego. Hasłem przewodnim wielkiego maratonu nauki będzie "Moc rozumu".

- Zależało nam na tym, żeby to lapidarne sformułowanie otwierało szereg skojarzeń, zarówno nauk humanistycznych, ale też empirycznych i ścisłych. Ktoś powie: moc a rozum,ktoś powie: rozum a serce, ktoś powie: rozum a wiara. Uważamy, że to hasło bardzo dobrze oddaje wielobarwność festiwalu - wyjaśnia prorektor do spraw nauki w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego - dr Marcin Pieniążek.

Wydarzeniu patronuje Radio Kraków - w czwartek słuchajcie na antenie relacji i bądźcie na bieżąco!

 

 

Plan wydarzeń festiwalu

 

Co zobaczymy w ramach festiwalu? Między innymi falujące obrazy, rzeźbione kolosy, bajeczne animacje architektury na wyciągnięcie ręki - bo w ten sposób swój udział w wydarzenia zainauguruje Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Dla odwiedzających namiot nr 15 artyści przygotowali podróż w głąb wirtualnej rzeczywistości, do poznania której zachęca absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP Bartłomiej Chwilczyński. "Za pomocą specjalnych okularów przeniesiemy się w wirtualną przestrzeń zaprojektowaną przez naszego absolwenta, laureata Diamentowego Grantu - Maćka Gniadego. W namiocie ASP zostanie ustawiony ekran, na którym odwiedzający będą mogli z boku obserwować wymyśloną  podróż osoby wyposażonej w gogle VR" - mówi Chwilczyński. 

Na festiwalu czeka nas jeszcze próba odtworzenia najsłynniejszego procesu sądowego na świecie. Studenci Instytutu Prawa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przygotowali symulację naukową, która pokaże jak proces Jezusa mógłby współcześnie wyglądać, gdyby Piłat nie umył rąk. Wszystko w zgodzie z literą prawa rzymskiego -  wyjaśnia Dorota Rojek-Koryzna, rzecznik prasowy UP. "Badacze i naukowcy widzą sporo luk w przekazie ewangelicznym. Zostawiamy wątek religijny. Studenci przygotują rozprawę, z oskarżycielem i obrońcą. Będzie wydany wyrok" - zapowiada Dorota Rojek-Koryzna. 

Proces Chrystusa wg prawa rzymskiego rozpocznie się w piątek o godz. 13.45 na estradzie ustawionej na Rynku Głównym. 

Studenci  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotowali natomiast pokaz doświadczeń fizycznych, chemicznych oraz technik daktyloskopijnych. Każdy kto odwiedzi namiot Wydziału Chemii krakowskiej Alma Mater ustawiony na Rynku Głównym w Krakoiwe będzie mógł wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa - zapewnia dr hab. Monika Marzec z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego czekają na Państwa w 10 z 40 namiotów ustawionych na Rynku Głównym!

 

Joanna Gąska/ jgk,ew

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 06:09

    Wiadomości komunikacyjne Radia Kraków 25.04

  • 06:00

    Aktualności drogowe 25.04. Relacja

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię