Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Laboratorium Fitoron na 50 lat

Susze, powodzie, zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatu znacząco wpływają na rozwój i uprawy roślin. Jak bardzo? Już od pięćdziesięciu lat badają to naukowcy w Laboratorium Fitotron. Daje ono możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. W latach pięćdziesiątych XX wieku w Europie były tylko dwa takie laboratoria w Europie - w Holandii i Związku Radzieckim. Dzięki wysiłkom prof. Adama Markowskiego Fitotron powstał również w Krakowie.

W krakowskim Fitotronie jest kilka komór, w których można hodować tysiące roślin uprawnych, badanych przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego i Polskiej Akademii Nauk. Powierzchnia komór izolowanych od warunków zewnętrznych oraz szklarni, w których można było prowadzić uprawę tysięcy roślin, wyróżniała to miejsce od innych placówek naukowych.

Pracownicy Akademii Rolniczej oraz Zakładu Fizjologii Roślin PAN stworzyli zespół wysokiej klasy naukowców, podejmujących trudne zadania badawcze nad poznawaniem złożonych fizjologicznych i biochemicznych procesów plonowania roślin uprawnych. Nawiązano też współpracę z naukowcami z Niemiec, Czechosłowacji, Węgier, Związku Radzieckiego czy Szwecji oraz z licznymi polskimi ośrodkami naukowymi.

"Mamy możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. Możemy tworzyć różne rodzaje klimatu - i tropikalnego, i chłodnego. Możemy wybrać także tylko jeden czynnik środowiskowy i badać, jak on będzie wpływał na rośliny. Badamy procesy fizjologiczne, biochemiczne, nawet procesy molekularne. W tej chwili poszukuje się genów, które są odpowiedzialne za odporność rośliny" - mówi prof. Agnieszka Płażek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.  

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat   

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię