Na swoim koncie każdy z członków GRAD-u ma po kilkadziesiąt zatrzymań. Modus operandi grupy jest ściśle określony i zgodny z prawem. Reportaż „Polowanie na dzieci” przybliża ich działalność społeczną i polską rzeczywistość, w której funkcjonujemy.
W Polsce działa obecnie kilka grup określających się jako „łowcy pedofilów”. Nie ujawniają swoich nazwisk, miejsca zamieszkania ani kompetencji zawodowych. Wykorzystują metodę „wabika”. Podają się za dziecko i czekają... Gdy pedofil zaczepia "dziecko" zbierają materiał dowodowy. Później dokonują obywatelskiego ujęcia. Właściwe zatrzymanie należy do policji.
Aż o 400 procent wzrosła liczba internetowych incydentów z użyciem treści seksualnych dotyczących dzieci - wynika z najnowszych danych. Samych tych treści jest siedmiokrotnie więcej niż wcześniej. - Mierzymy się z sytuacją bezprecedensową - powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji. Komunikatory na platformach społecznościowych i w grach to narzędzia do łowienia dzieci. Dzięki pracy ekspertów Państwowego Instytutu Badawczego NASK wiadomo, kto dokładnie jest na celowniku internetowych pedofilów. Interesują ich niemal wyłącznie dziewczynki. Ponad 80 procent treści seksualnych dotyczy dzieci przed okresem dojrzewania, w wieku od 3 do 13 lat. W Polsce oficjalnie ponad 2000 dzieci rocznie pada ofiarami pedofilów. Tyle prowadzonych jest postępowań, ale liczba nieujawnionych ofiar może być jeszcze większa. Zwłaszcza, że według badań prawie 20% dzieci poniżej 16. roku życia otrzymuje wiadomości o charakterze seksualnym od dorosłych, których nie znają w realnym świecie. Prawdopodobnie o wielu takich kontaktach nie mają pojęcia ich rodzice.
Dyżurnet.pl to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NASK-PIB został wskazany jako jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe . Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazać za pomocą formularza, na adres mailowy lub za pomocą infolinii