Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Po szóste: Oświęcim - Miasto Pokoju

Letnia trasa Radia Kraków dotarła na zachód. Odwiedziliśmy Oświęcim - Miasto Pokoju. Miasto ma ośmiowiekową, bogatą tradycję, z której mieszkańcy mogą być dumni.

Fot. Ewelina Kostaś

Magdalena Zbylut-Wiśniewska i Marek Mędela spotkali się ze społecznymi przewodnikami. Sprawdzili atrakcje Oświęcimskiego Centrum Kultury, Muzeum Zamek oraz Centrum Żydowskiego. Poznali także miłośników folkloru, którzy przyjadą do Oświęcimia na 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Nie zapomnieli przy tym o nadchodzącym Święcie Patrona Miasta, jakim jest Jan Bosko. Było i coś dla ciała - szef kuchni Sebastian "Szromu" Schrom przygotuje pyszną niespodziankę. Na koniec przejażdżka Pragą Oświęcim i emocje na tafli lodu z Unią Oświęcim.#zwiedzajlokalnie

Fot. Ewelina Kostaś

Fot. Ewelina Kostaś

Społeczni przewodnicy

Oświęcim od trzech lat ma grupę społecznych przewodników. To osoby, które ukończyły specjalny kurs. W 2019 roku 18 osób zdało egzamin teoretyczny i praktyczny. Przewodnicy są w różnym wieku, to przedstawiciele różnych zawodów, których połączyła miłość do swojego miasta.

W lipcu przewodnicy zaprosili mieszkańców na cykl spacerów – po starówce, osiedlu Chemików, szlakiem miejskich legend i danego „żydowskiego” Oświęcimia.

Naszymi gośćmi były Katarzyna Kulig i Joanna Nikliborc – miejskie społeczne przewodniczki.

Na upalną pogodę poleciły nam bulwary, ale warto także odwiedzić osiedle Chemików, gdzie jest wiele atrakcji np. dla rodzin dziećmi.

Posluchaj rozmowy z Katarzyną Kulig i Joanną Nikliborc Fot. Ewelina Kostaś

Fot. Ewelina Kostaś

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Od 4 do 7 sierpnia odbywają się w Oświęcimiu koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To prawdziwe święto folkloru! Impreza jest odpowiedzią na potrzebę spotkania górali beskidzkich, wspólnego muzykowania i wymiany doświadczeń. Na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury wystąpią zespoły z Kolumbii, Turcji czy Chorwacji. W tym samym czasie festiwalowe wydarzenia są organizowane m.in. w Wiśle, Szczyrku czy Makowie Podhalańskim.

Naszymi gośćmi byli Monika Świętek-Smrek, dyrektor OCK i Adam Kuta, zastępca dyrektora OCK.

31 lat temu Tydzień Kultury Beskidzkiej zawitał do Oświęcimia. W tym roku wydarzenie w Oświęcimiu trwa 4 dni, a w sobotę koncert jedyny w swoim rodzaju – Folkowe Klimaty. Od lat koncerty cieszą się dużą popularnością.

Goście opowiedzieli także o planach OCK. m.in. związanych z Henrykiem Lehnertem i Witoldem Kaczanowskim.

Posłuchaj rozmowy z Moniką Świętek-Smrek i Adamem Kutą Fot. Ewelina Kostaś

Fot. Ewelina Kostaś

Muzeum Zamek i Muzeum Żydowskie

ZAMEK
Prezentowane są tam trzy duże wystawy stałe: archeologiczna, pokazująca wnętrza mieszczańskie oraz "W Królewskim Mieście Oświęcimiu". Pierwsza pokazuje efekty prac wykopaliskowych prowadzonych na wzgórzu zamkowym po 2000 roku. Druga jest próbą rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych przedwojennego Oświęcimia. Ostatnia obejmuje czas prosperity - od autonomii galicyjskiej do wybuchu II wojny światowej.

TUNELE POD WZGÓRZEM ZAMKOWYM
Pod wzgórzem przebiegają dwa tunele. Pierwszy, czyli tzw. tunel "austriacki" albo "długi" wybudowano w czasach zaboru austriackiego. Drugi tunel zbudowali Niemcy w latach 1940-1944. Dla zwiedzających przygotowano Interaktywną Trasę Historyczną "Gra o Niepodległą". Turysta wciela się w postać rekruta z Oświęcimia. Jego zadanie polega na rozwiązaniu quizów i zagadek logicznych dotyczących historii. Czas przejścia całej trasy, łącznie z wcześniejszą projekcją filmu w muzeum, to 90 minut.

RATUSZ
Oświęcim od czasów II wojny światowej jednoznacznie kojarzony jest z miejscem zagłady. Wystawa stała "W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia" pokazuje, że miasto, poza czarną kartą historii, ma ośmiowiekową, bogatą tradycję, z której mieszkańcy mogą być dumni. Przewodnikiem dla turystów jest multimedialny narrator. Podróż zaczyna się już w średniowieczu przez Potop Szwedzki, okres zaborów po czasy współczesne. Zwiedzający stają się uczestnikami kolejnych przemian dzięki przejażdżce oryginalnym samochodem "Praga Baby" produkowanym w Oświęcimiu czy przez zabawę w zawodnika "Unii Oświęcim".

MUZEUM ŻYDOWSKIE
Na wystawie zatytułowanej "Oszpicin" poznajemy historię żydowskiej społeczności lokalnej, która sięga XVI wieku. Prezentowane są pamiątki, zdjęcia i dokumenty. Uzupełnienie stanowią multimedia, w tym autentyczne wspomnienia mieszkańców. Część muzealna przylega do synagogi Chewra Lomdej Misznajot z początku XX wieku. Obecnie, mimo że społeczność nie przetrwała, to nadal spełnia swoje funkcje i służy odwiedzającym, jako miejsce modlitwy i refleksji.

W plenerowym studiu gościliśmy Karolinę Wójcik i Agatę Michałek z Muzeum Zamek oraz Macieja Zabierowskiego z Muzeum Żydowskiego

Posłuchaj rozmowy z Karoliną Wójcik, Agatą Michałek i Maciejem Zabierowskim

Czas poszukać tradycyjnych smaków Oświęcimia

Miasto nie ma - tak jak pobliski Zator - produktów ani potraw, które od razu są kojarzone z miejscem. Sebastian "Szromu" Schrom  szef kuchni z restauracji La Rosa w Oświęcimiu wyczarował dla nas coś wyjątkowego z lokalnych produktów - kaczkę z kluskami śląskimi, pieczonymi burakami i kiszonymi rzodkiewkami.

Posłuchaj Fot. Ewelina Kostaś

Fot. Ewelina Kostaś

Święto Patrona i nie tylko

Święty Jan Bosko nigdy nie był w Oświęcimiu, jednak po wniosku władz i mieszkańców, decyzją Diecezji Biesko-Żywieckiej ustawiono go patronem miasta. Włoski duchowny był założycielem zgromadzenia salezjanów. Miał szczególny kontakt z młodzieżą i prowadził działalność misyjną. W procesie kanonicznym świadczono o licznych uzdrowieniach, a nawet o wskrzeszeniu umarłego.

Oświęcimscy Salezjanie corocznie organizują Małopolski Festiwal "Jackowe Granie". Piętnaste spotkanie odbędzie się w terminie 14-17 sierpnia.

Pd 10 lat jest organizowany także bieg patronalny. W tym roku będzie nowa sekcja 0 nowa trasa na kijkarzy.

We wrześniu natomiast będzie święto Oświęcimia. W pierwszy weekend września odbędą się koncerty. Będzie też sporo innych atrakcji.

A 14 sierpnia odbędzie się wielki piknik woskowy.

O tym wszystkim opowiedzieli goście: salezjanin ksiądz Dariusz Bartocha i Marek Tarnowski z Urzędu Miasta OświęcimPosłuchaj rozmowy z Dariuszem Bartochą i Markiem Tarnowskim Fot. Ewelina Kostaś

Fot. Ewelina Kostaś

Unia Oświęcim

Dla mieszkańców Oświęcimia sport i rekreacja zawsze stanowiły ważną dziedzinę życia. Na terenie Oświęcimia działa ponad 20 stowarzyszeń i organizacji kultury fizycznej. Najbardziej znane są sukcesy oświęcimskich pływaków, łyżwiarzy figurowych i hokeistów.

Drużyna Unia Oświęcim przez lata nie opuszczała ścisłej czołówki najwyższej ligi hokeja. Zespół z Oświęcimia ośmiokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski: 1992, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004. Obecnie Hokeiści  grają w ekstralidze PZHL.  Miniony sezon drużyna zakończyła na drugim miejscu. W ubiegłym roku klub świętował 75-lecie.

Naszymi gośćmi byli Paweł Kram – prezes Unii Oświęcim oraz Waldemar Klisiak były zawodnik Unii, reprezentant polski i olimpijczyk


Posłuchaj rozmowy z Pawłem Kramem i Waldemarem Klisiakiem Fot. Ewelina Kostaś

Fot. Ewelina Kostaś

Oświęcim - PragaMirosław Ganobis miłośnik historii Oświęcimia i Iwona Mejza oświęcimianka, autorka kryminałów. Goście razem z Tomaszem Klimczakiem są autorami książki "Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei".

Posłuchaj rozmowy
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię