- Na około tysiąc urodzeń w Polsce, dwadzieścioro dzieci rodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS). To bardzo dużo - zaznacza dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień Adam Chrapisiński - gość programu Pierwszy krok w Radiu Kraków.  Dlatego całkowitą abstynencję od alkoholu w okresie ciąży rekomendują pracownicy Centrum oraz lekarze z WSSD im. św. Ludwika w Krakowie. 

Program "Alicja" - pomaga diagnozować dzieci z syndromem FAS

Zdaniem kierownik Oddziału Psychiatrii Dzieci w szpitalu św. Ludwika lek. Joanny Boroń-Zyss  zaburzenia nie muszą objawiać się pełną dysmorfią. - Poza wadami wrodzonymi stawiane są rozpoznania z kręgu psychiatrycznego. Te dzieci, na co często skarżą się rodzice, nie szanują cudzej wartości, ich osiagnięcia w szkole są niezwykle ubogie, co wynika z obniżonego intelektu. Pojawia się u nich charakterystyczna nadruchliwość, zmiany nastroju, impulsywność i ADHD. Zmiany dotyczą szerokiego spektrum zaburzeń: pamięci, uwagi, motoryki oraz  rozwoju poznawczego - wylicza psychiatra.

Badania były prowadzone w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Program "Alicja", przeprowadzony przez specjalistówze szpitala przy ul. Strzeleckiej, został  sfinansowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Joanna Gąska