Od kwietnia – do końca października 2016 roku mieszkańcy Małopolski, którzy podejrzewali u siebie depresję mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji u specjalistów. Projekt realizowany był przez Szpital Specjalistyczny im. dr J.Babińskiego w Krakowie we współpracy z ośrodkami z całej Małopolski.

Konsultanci - psychologowie i psychoterapeuci z certyfikatem - dostępni byli w punktach konsultacyjnych we wszystkich subregionach województwa.

Warto wiedzieć:

Osoby zagrożone depresją może trapić utrzymujące się poczucie beznadziejności i bezradność, poczucie winy lub bezwartościowości. Negatywnie oceniają one efekty swoich działań i zdarza się, że zamartwiają się czarnymi wizjami swojej przyszłości. Mogą odczuwać lęk, natłok negatywnych myśli, które trudno im zatrzymać. Mogą także pojawiać się myśli o śmierci lub samobójstwie. Łatwo zapomina się wówczas o różnych rzeczach, pojawiają się trudności z przyswajaniem nowego materiału, skupieniem uwagi, jest za to poczucie przeciążenia koniecznością podejmowania decyzji. Zdarzają się zaburzenia snu, np. trudności z zasypianiem, budzenie się za wcześnie albo też spanie nadmiernie długo. Innymi objawami mogącymi zwiastować depresję są zaburzenia apetytu, np. jest on nadmierny lub przeciwnie - zmniejszony. Znamienne jest izolowanie się od znajomych i przyjaciół. Osoby z objawami depresji czasem długo szukają pomocy. Dlatego lekarze zachęcają, by korzystać z konsultacji.