Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.31.03.2019 r.

PORĘBA RADLNA ( fot.Łukasz Nowakowski/Wikipedia).

 

 

 

(fot. BARBARA RUCKA)

 

Urodziła się w DĄBROWIE TARNOWSKIEJ, ale po II wojnie światowej jej rodzina przeniosła się do MUSZYNY. To była decyzja jej ojca, który przed 1939 r. był strażnikiem granicznym w LELUCHOWE i zafascynowany górami zadecydował o przeprowadzce.

JANINA KUMOREK - emerytowana nauczycielka, za sprawą konkursu ogłoszonego niegdyś w " Gazecie Krakowskiej" zainteresowała się poezją, a w 2006 r. wydała tomik "PTAKI TĘSKNOTY".

Opowiada o swoich poetyckich natchnieniach i poleca słuchaczom ujętą w wersy wiosenną receptę: wiersz "WIOSENNA RECEPTA".

Posłuchaj!

 

INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA (31.03.)

 

Balneolog, doktor chemii i pedagog.

Urodził się w chłopskiej rodzinie w 1854 r. w PORĘBIE RADLNEJ koło TARNOWA.

Po maturze w tarnowskim gimnazjum i studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował jako nauczyciel w Czernichowie, a potem w Stanisławowie.

Od 1900. roku przez 24. lata był dyrektorem Wyższej Szkoły Realnej w Tarnowie a od 1906 r. radnym miejskim. Należał do grona inicjatorów budowy wodociągów w Tarnowie.

Był odkrywcą wielu źródeł mineralnych m.in. w Wysowej, Iwoniczu, Krościenku. Dokonał nowej analizy wód żegiestowskich i odkrył bogate pokłady borowiny na tzw. Polskiej Łopacie, co przyczyniło się do dalszego rozwoju zdrojowiska Żegiestów.

W 1884 r. wydał pracę " Chemiczny rozbiór wody ze zdroju Ludwika w Czigielce" - dzisiejszej słowackiej wiosce CEGIEŁKA, leżącej przy granicy z Polską, nieopodal Wysowej - Zdroju.

Zmarł w 1929 r. i spoczął na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

 

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do wtorku 2.04. 2019 r.

 

 

UPOMINKI:

książka JANUSZA R. KOWALCZYKA "Wracając do moich BARANÓW".

zestaw 3 płyt CD z Przeglądu Kabaretów PAKA.

książka "SEKSMISJA I INNE MOJE MISJE" Olgierd Łukaszewicz w rozmowie z Tomaszem Miłkowskim".

zestaw płyt DVD z filmem "POLDARK - WICHRY LOSU". ( I i II seria).

 


 

(fot.Wojskowy Instytut Historyczny/Wikipedia).

 

Historyk JAN FLASZA, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, zwraca uwagę na fascynacje niegdysiejszego założyciela, a dziś patrona muzeum, kulturą łemkowską w okolicy wsi WOLA MICHOWA.

Dziś ta wioska, leżąca w gminie KOMAŃCZA w powiecie sanockim, liczy 90. mieszkańców, ale w czasach młodości STANISŁAWA FISCHERA (1879 -1967) była wielokulturowym galicyjskim miasteczkiem.

(fot.Wikipedia)

Już w wieku 11 lat Stanisław Fischer przyjeżdżał do Woli Michowej, gdzie mieszkała siostra jego ojca Edmunda,  Julia Rotyńska z domu Fischer.

Czas pobytu w Woli Michowej poświęcał na obserwacje i notatki dotyczące kultury materialnej i duchowej Łemków. W czasie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim badał gwarę łemkowską, a do tematu powrócił w jednej ze swoich ostatnich prac " BIESZCZADY" - wydanej w 1967 r. i drukowanej dotychczas tylko we fragmentach.

Posłuchaj!
 

WOLA MICHOWA ( fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

 

(fot. Agencja KWART).

 

Jest kompozytorem i wykonawcą wielu piosenek, które śpiewają kolejne pokolenia Polaków. Najbardziej znane to " Biały latawiec", " Zostań z nami melodio" czy " Nie szkoda róż".

JAN WOJDAK w czasie czterech dekad działalności estradowej, wylansował wraz ze swoją grupą "WAWELE" kilkadziesiąt wielkich przebojów.

Nie mniej ważną dziedziną jego artystycznej aktywności jest opieka nad utalentowaną muzycznie młodzieżą.

Od 20 lat. jest dyrektorem, stworzonego przez siebie, Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży "TĘCZOWE PIOSENKI JANA WOJDAKA".

Jego opieka nad dziećmi nie ogranicza się tylko do muzyki, co zostało zauważone i docenione nagrodą przyznawaną przez dzieci, tytułem "KAWALERA ORDERU UŚMIECHU", a ostatnio nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za " całokształt twórczości dla dzieci".

Posłuchaj!
 

 

 

 

(fot.Christophoros43/Wikipedia).

 

Wieś  RZĘDZIN w 1951 r. została przyłączona do TARNOWA i stała się jego miejską dzielnicą.

W tej podtarnowskiej wsi  w 1756 r. przed wiejskim sądem, toczył się proces AGATY MARDAKÓWNY oskarżanej o czary.

Kto i z jakich pobudek ją oskarżał? - wyjaśnia historyk MICHAŁ KOZIOŁ, w oparciu o publikacje prof. Stanisława Grodziskiego  "Księga sądowa hrabstwa tarnowskiego". 

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię