Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.17.03.2019 r.

(fot.Wojskowa Agencja Fotograficzna/Wikipedia)

 

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (17.03.)

 

Kapral, żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego.  18 marca 1945 r w KOŁOBRZEGU został wyznaczony i dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem, wypowiadając napisane przez siebie słowa przysięgi i wrzucając złoty pierścień w fale Bałtyku.

Urodził się w 1902 r. w chłopskiej rodzinie we wsi STRYJÓWKA koło ZBARAŻA.

W 1919 r. podczas wojny polsko - ukraińskiej, jako 17.letni chłopiec dostał się do niewoli i cudem uniknął rozstrzelania.

W okresie II Rzeczpospolitej pracował na roli.

Gdy na te tereny w 1944 r. wkroczyła Armia Czerwona został wraz z synem Mieczysławem wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. Przeszedł szlak bojowy z Warszawy do Berlina. Jego syn zginął pod ŁOBZEM pod koniec II wojny światowej.

Po wojnie osiadł w LUBOGOSZCZY koło miasta Sława (dziś powiat Wschowa, województwo lubuskie), gdzie po śmierci w 1978 r. został pochowany.

W PRL, mimo swojej działalności kombatanckiej, nigdy nie został awansowany z uwagi na swoje poglądy przewijające się w wspomnieniach.

Od 1983 r. jest patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie, a od roku 2015 jego imię nosi falochron wschodni w Kołobrzegu.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

TELEFON:                      (12) 2-00-33-33

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do godz. 7.30. dnia 17.03.2019 r.

 

 

UPOMINKI:

2 albumy  Dawida Lisa i Jacka Szczepaniaka "CZTERY PORY ROKU DAWNEJ WSI",  wydane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej i Urząd Gminy Łącko.

płyta CD Magdy Bożyk "YEARNING" .

płyta CD ze słuchowiskiem Joanny Olech "ANIOŁ W SUPERMARKECIE"  z udziałem Jana, Marii i Błażeja Peszków, Jerzego Stuhra oraz Mariana Dziędziela.

płyta CD "Bajki niezapominajki" z archiwum Radia Kraków (czytają Anna Polony, Dorota Segda, Krzysztof Globisz i Jerzy Stuhr).

 


 

 

Zaczęło się od muzycznej współpracy przy widowisku teatralnym "Pamiętnik Babiej Góry", a skończyło na stałej współpracy i pierwszej płycie zespołu " POTOCK", płycie wydanej przez Babiogórskie Centrum Kultury w ZAWOI.

Zderzenie muzyków rockowych, z głosami i ludowymi pieśniami spod Babiej Góry zaintrygowało MARTYNĘ MASZTALERZ, która spotkała się z reprezentantami zespołu " POTOCK" i rozmawiała ze śpiewającymi: Kasią Mętel, Martyną Gierługą, Adrianem Listwanem oraz perkusistą Krzysztofem Mędralą i gitarzystą Adamem Kuklą.

Posłuchaj!

 

 


 

 


 

 

Dr ROMAN FLESZAR (ur.1966 r. w TARNOWIE) jest artystą malarzem, pedagogiem i działaczem na rzecz kultury.

Po studiach na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Akademii Goetz-Dederian w Paryżu. powrócił do Tarnowa, gdzie nie tylko maluje, ale i komponuje pod pseudonimem Drom66.

Fascynuje go muzyka elektroniczna, proces tworzenia dźwięku, lubi pracować w zespole .

Niedawno ukazała się płyta "SEQUENTIAL FRIENDS", na której jest współkompozytorem kilku utworów.

Posłuchaj!

 

 

 


 

(fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

Gorlicki regionalista i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH tym razem przypomina o badaniach prowadzonych w latach trzydziestych XX w. w WYSOWEJ i okolicy, przez geologa prof. HENRYKA ŚWIDZIŃSKIEGO (1904 -1969).

Jego imieniem nazwane zostało jedno z ujęć wody mineralnej w tym beskidzkim uzdrowisku. Ujęcie posiada charakterystyczną drewnianą obudowę.

(fot.Wikipedia)

Henryk to - 0,62% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, borowa. Woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organiźmie.


Posłuchaj!

 


 

 

"MAREK FRYŹLEWICZ - regionalista, autor książki "GALERIA NOWOTARŻAN" przypomina zasługi nauczycielki IZABELI WANDY LIBERAKOWEJ urodzonej w Krośnie w 1859 r. , a zmarłej w 1932 r. w Zakopanem.

Była długoletnią dyrektorką Żeńskiej Szkoły Powszechnej w NOWYM TARGU, wzorem nieskazitelnej, sumiennej i bezinteresownej pracy.

W 1924 roku otrzymała tytuł "Honorowej Obywatelki Miasta Nowego Targu". 

Posłuchaj!

 


 

(fot.Jan Mehlich/Wikipedia).

 

 

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ przedstawia dokonania dziewiętnastowiecznego lekarza prof. FRYDERYKA SKOBLA (1806-1876). Po Powstaniu Listopadowym i zwolnieniu z pruskiego internowania osiadł w Krakowie,

Mając 30 lat został profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem w czasie jego kadencji jako rektora, przywrócone zostały wykłady w języku polskim.

Prof. Fryderyk Skobel był także purystą językowym, prowadził badania lingwistyczne, a współcześni określali go nawet, bocianem lingwistycznym. Dlaczego?

Posłuchaj!

 


 

(fot.Szymon Kaczmarczyk/Wikipedia).

 

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI, przypomina, że w Tenczynku zanim wybudowano zamek, to dużo wcześniej, bo 260 mln lat temu, dymiły tam wulkany.

I dlatego nawet obecnie przysparza to geologiczno - budowlanych problemów. Posłuchaj!

 


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 16:22

    Marcin Fatalski m.in. o szansie na przełamanie impasu ws. amerykańskiego wsparcia Ukrainy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię