Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.15.05.2016 r.

fot.Jerzy Opioła/Wikipedia


ZAGADKA REGIONALNA (15.05.16.)

Urodził się w ZAKOPANEM przed 101.laty, 15.maja 1915 r.

Pisarz i publicysta, po matce prawnuk brata Sabały. Ukończył studia prawnicze i filozoficzne.  Uczestnik Wojny obronnej Polski w 1939 r. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, walczył w Powstaniu Warszawskim.Od 1953 r. mieszkał w Krakowie.

W swoim pisarstwie zajmował się historią Podhala i ruchu regionalnego. Napisał między innymi trzy tomy esejów o wybitnych postaciach związanych z Podhalem i Tatrami. Jest autorem książek "Szarotki rosną w Chicago" i "Górale za wielką wodą".

Zmarł w 1992 r. i spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7. 30 dnia 15.05.2016 r.

 

 

 

UPOMINKI:

książka Ludwika Freya "PIENIŃSKA APTEKA".

3 zestawy publikacji o Olkuszu i Ziemi Olkuskiej

5 książek ks. Piotra Maroszka "SKARB UKRYTY W ROLI. Dzieje wspólnoty kościelnej w Ruszczy od XI wieku do roku 1989".

 

 


 

fot.Zygmunt Put/Wikipedia

 

Podkrakowska wieś RUSZCZA w 1951 r. została włączona w granice administracyjne Krakowa. To stara wieś, bo parafie erygowano już w 1312 r.

KLEMENS Z RUSZCZY (zm. 1256 r.)  to palatyn krakowski i poplecznik księcia Bolesława Wstydliwego. Potomek Klemensa WIERZBIĘTA Z BRANIC był uczestnikiem Bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Na kamiennej płycie epitafijnej w kościele w Ruszczy jest przedstawiony jako rycerz zakuty w zbroję, w postawie modlitewnej.

A dlaczego kościół w Ruszczy ma dwie nawy?

Posłuchaj, pochodzącego z tej parafii, ks. PIOTRA MAROSZKA autora książki "SKARB UKRYTY W ROLI. Dzieje wspólnoty kościelnej w Ruszczy od XI wieku do roku 1989".

 

 

 


 

 

W Dworze z Drogini w Skansenie w WYGIEŁZOWIE (Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), przez całe wakacje czynna będzie wystawa białych i kolorowych haftów pod nazwą "DUMA KRAKOWIAKÓW".

Prezentuje ona nie tylko hafty, ale i akcesoria niezbędne dla tego artystycznego rękodzieła. Hafty wykonały panie ze Stowarzyszenia "LUD-ART" (Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie). Ponieważ jest to ich jubileuszowa, setna wystawa zadedykowały ją URSZULI JANICKIEJ -KRZYWDZIE, zmarłej w ubiegłym roku etnografce i folklorystce, która jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczęła kursy artystycznego haftu ludowego.

O radości haftowania opowiadają: prezes Stowarzyszenia JADWIGA GRUCA i wiceprezes HALINA DULEMBA, a etnolog IZABELA OKRĘGLICKA zaprasza na niedzielne ( 15.05) bezpłatne warsztaty haftowania do Wygiełzowa. Posłuchaj!

 

 

 


 

 

Urodziła się w PORĘBIE ŻEGOTY (gmina Alwernia) i mieszka tam do dziś. ZOFIA GRONDALCZYK przez 36 lat była nauczycielką , w tym kilka lat dyrektorką, miejscowej szkoły. Dzięki jej staraniom wybudowano w Porębie nowy piękny obiekt.
Obecnie udziela się w  działającym od 6 lat  Stowarzyszeniu Na Rzecz Poręby Żegoty.  Posłuchaj czym ono się zajmuje i jak dba o zachowanie pamięci historycznej o małej Ojczyźnie.
 

 

 

 

 

 

 

 


 

fot.Ufoizba/Wikipedia

Wieczorem 11. czerwca w sobotę, w parku w OLKUSZU odbędzie się happening pod nazwą " O obrotach ciał", przygotowany przez Olkuską Grupą Teatralną "GLUTAMINIAN SODU". Grupa jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej. 

Działają w niej od 8 lat, choć znają się o wiele, wiele dłużej, AGNIESZKA GRABOWSKA i MACIEJ NABIAŁEK. Posłuchaj, jakie pasje mogą rozwijać, jakie radości przynosi udział w plenerowych spektaklach.
 

 

 


 

fot. MARCIN URBAN

 

ELIASZ GOLDHAMMER ( 1851-1912) - to prawnik, działacz społeczny i samorządowy, radny i pierwszy wiceburmistrz Tarnowa narodowości żydowskiej. Znany był jako zdolny obrońca w sprawach karnych, "złotousty tarnowski adwokat".

Zasługi E. Goldhammera dla Tarnowa podkreśla historyk dr KAZIMIERZ BAŃBURSKI z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Posłuchaj!

 

 

 


 

 

 

"TRZYDZIESTOLATKOWIE" - wernisaż tej wystawy o godz. 14.00 rozpocznie w MIECHOWIE poniedziałkowy (16.05.) jubileusz 30. lecia Biura Wystaw Artystycznych "U JAKSY" (1986-2016).

Godzinę później (o 15.00.) w Domu Kultury rozpocznie się multimedialna prezentacja dokonań BWA " U JAKSY". Przypomina je dyrektor KRYSTYNA OLCHAWA. Posłuchaj!


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię