Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.13.01.2019 r.

Portret XX? pędzla Jacka Malczewskiego ( fot.Wikipedia)

 

 


 

Pomnik A.Mickiewicza w WIELICZCE.

 

ZAGADKA REGIONALNA (13.01.)

 

Rzeźbiarz kostiumolog, profesor Politechniki Lwowskiej. Urodził się we LWOWIE w 1858 r. a zmarł w KRAKOWIE w 1928 r.

We Florencji zaprzyjaźnił się z Teofilem Lenartowiczem. Obracał się w kręgach artystycznych Krakowa, znał się z Gabrielą Zapolską, która uwieczniła go jako rzeźbiarza Wodnickiego w swojej powieści "Kaśka Kariatyda" i z Jackiem Malczewskim, który w latach 1901-1902, namalował jego portret.

Jest autorem między innymi pomników Adama Mickiewicza w TARNOWIE, gdzie urodzi się jego ojciec, w WIELICZCE oraz STANISŁAWOWIE (dziś Iwano Frankiwsk), a także pomnika Michała Bałuckiego na krakowskim Plantach.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7.30. dnia 13.01.2019 r,.

 

UPOMINKI:

książka Jacka Y. Łuczaka "POLSKA KAZIMIERZA NOWAKA"

książka Janusza Odrowąża-Pieniążka " BŁAGAM,TYLKO NIE PROFESOR"

2 książki Janiny Bergander "DZIECIŃSTWO"

książka Andrzeja Nowaka "DZIEJE POLSKI" ( Tom 2 lata 1202 -1340)

(fot. Przemysław Pawełek/Wikipedia)

 

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ tym razem przypomni krakowskich oszustów z czasów PRL.
Najbardziej znany to Czesław Śliwa, urodzony w 1935 r. w Rzeszowie jako Jacek Silber, hochsztapler, oszust,  fałszywy konsul austriacki  we Wrocławiu.
Co prawda doczekał się o sobie dwóch filmów, ale mało kto pamięta, że trafił za kraty już w 1958 r. za przestępstwa popełnione w Krakowie.
Wówczas to 23. letni młodzieniec szukał chętnych do zakupu dyplomu inżynierskiego AGH, pobierał zaliczki i .. gromadził wielką fortunę. Do czasu!  Posłuchaj!
 

 


 

 

(fot.Kraków -moje miasto/Wikipedia)

 

Ksiądz i teolog MICHAŁ KRÓL (1798-1879) był kanonikiem kapituły w TARNOWIE. W latach 1870 -1876 zasiadał w Sejmie Krajowym Galicji III kadencji, wybrany z okręgu nr 52 BRZESKO -RADŁÓW -WOJNICZ.

Urodził się w INWAŁDZIE koło Andrychowa i przez całe życie pamiętał o swej rodzinnej miejscowości, o czym przekonuje DARIA RUSIN z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Posłuchaj!

 

 

 


 

 

 

W tym roku ferie zimowe dla uczniów Małopolski rozpoczną się w pierwszym z możliwych terminów, czyli od 14 stycznia do 27 stycznia.

Do Krakowa i Małopolski, w Tatry i Beskidy zapewne zawitają też goście z województw: świętokrzyskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko - pomorskiego, bo tam też w tym terminie nieczynne będą szkoły.

Jaką ofertę na ferie dla dzieci i ich rodziców przygotowało tej zimy Muzeum Żup Krakowskich "Wieliczka" - informuje REMIGIUSZ WIERZBICKI z Działu Edukacji.

Posłuchaj!

 


(fot.Bogusław Świtała).

 

Do 27. stycznia 2019 r. w Pałacu Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej 17 w Krakowie (Oddział Muzeum Narodowego) można oglądać wystawę "Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa".

Znajduje się na niej także cenny eksponat wypożyczony z Muzeum Żup Krakowskich "WIELICZKA". To Róg Bractwa Kopaczy Wielickich z 1534 roku.

Dlaczego znalazł się na tej wystawie, jaka jest jego wartość? - wyjaśnia historyk sztuki KLEMENTYNA OCHNIAK -DUDEK , kustosz Działu Sztuki i Etnografii wielickiego Muzeum.

Posłuchaj!
 


 

Twierdza Zaqatala ( Gruzja) fot. Rusif/Wikipedia.

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ przypomina sylwetkę mineraloga ANTONIEGO ŁASZKIEWICZA (1904-1980), który dzieciństwo spędził w Gruzji, a młodość w ŻYTOMIERZU.

W 1920 r. wraz z matką przyjechał do Polski.

Oprócz pracy naukowej był cenionym filatelistą, a w latach 1928-1930 prezesem Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię