Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 26.01. 2020 r.

Wielka Krokiew ok 1962 r. ( fot.Julo/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (26.01.)

 

Urodził się we wsi ZĄB na Podhalu w 1956 r.

Skoczek narciarski. Dwukrotny olimpijczyk, reprezentant Polski i klubu WKS Legia Zakopane.

W sezonie 1979/80 zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Przed 40 laty 26.01.1980 r. zwyciężył w tych zawodach na Średniej Krokwi w ZAKOPANEM. Zajął pierwsze miejsce skokami o długości 81,5 oraz 82 m

Zakończył karierę po sezonie 1980/81. z powodu poważnej kontuzji kręgosłupa. Chorował i zmarł w 2010 r. w wieku 54 lat. Został pochowany w rodzinnej wsi ZĄB.

Proszę podać imię i nazwisko tego sportowca.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 26.01.2020 r.

UPOMINKI:

przewodnik "ANDALUZJA" - Wydawnictwa Bezdroża".

przewodnik "KRAKÓW I OKOLICE" - Wydawnictwa Bezdroża".

zestaw publikacji o OLKUSZU i Ziemi Olkuskiej.

płyta CD "Polskie Państwo Podziemne".

płyta CD Aleksandra Hortensja Dąbek gra utwory Chopina i Schumanna.

 


Henryk Liefeldt (Automobilklub Polski, samochód Austro-Daimler) – zwycięzca I Wyścigu Tatrzańskiego w 1927 r.  (fot.Archiwum Automobilklubu Krakowskiego)

 

 

 


Publicysta motoryzacyjny red. GRZEGORZ CHMIELEWSKI, współautor "ALFABETU KRAKOWSKICH AUTOMOBILISTÓW", przedstawia szczegóły transmisji przeprowadzonej przez Polskie Radio Kraków 14 sierpnia 1927 r. (pół roku po rozpoczęciu emisji programów) z Tatrzańskiego Wyścigu Automobilowego na trasie ŁYSA POLANA - MORSKIE OKO.

Transmisja objęła część wyścigu od godz. 13.30 do 15.30.

Transmitowane miało być także wieczorne, oficjalne zakończenie imprezy w ZAKOPANEM, ale niestety nie było, bo wóz transmisyjny (jak wówczas mówiono "automobil aparaturowy") jadąc do stolicy Tatr wpadł do rowu.

Posłuchaj!

fot.JAN CHMIELEWSKI.

 


 

 

Regionalista nowotarski MAREK FRYŹLEWICZ, autor książki "NOWY TARG MOJE MIASTO. GALERIA NOWOTARŻAN" przybliża sylwetkę dr JÓZEFA GRZYBKA (1909 - 1986) organisty, dyrygenta, historyka, archiwisty, patrioty, nauczyciela, osoby zasłużonej dla Kościoła i Papieża.

Dzielił swoje zainteresowania pomiędzy muzykę i historię.

Urodził się w OSIELCU k/Jordanowa w 1909 r. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1935 r. rozpoczął pracę jako profesor w nowotarskim gimnazjum. W czasach stalinowskich w 1950 r. za tak zwaną "nieprawomyślność" został przymusowo przeniesiony na rentę, chociaż się o nią nie ubiegał ani nie chorował.

Był założycielem kilku nowotarskich chórów, w tym chóru " GORCE". Znał osobiście Ojca Świętego Jana Pawła II, który jako kardynał odwiedzał go w domu przy ul. Krasińskiego w Nowym Targu.

Z okazji jubileuszu 50 lecia pracy dr Józef Grzybek otrzymał jedno z najwyższych papieskich odznaczeń "Pro Ecclesia et Pontifice".

Posłuchaj!

 


 

 

Znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ przypomina sylwetkę działacza niepodległościowego, ks. infułata FERDYNANDA MACHAYA (1889 -1967), który od 1937 r. był proboszczem na krakowskim Salwatorze, a od 1944 r. do śmierci w roku 1967 proboszczem (archiprezbiterem) Kościoła Mariackiego w Krakowie.

W 1938 roku prezydent Ignacy Mościcki mianował go senatorem V kadencji w ramach Akcji Katolickiej.

6. 12. 1938 r. Senatorowie u prezydenta I.Mościckiego (z lewej ks F.Machay.)

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Wikipedia.

 

Ks dr FERDYNAND MACHAY urodził się w 1889 r. w JABŁONCE na Orawie, która w monarchii Habsburgów wchodziła w skład Królestwa Węgierskiego. Studiował teologię w BUDAPESZCIE. Kiedy budziła się w nim polska świadomość narodowa?

Posłuchaj!

(fot.Mach240390/Wikipedia).

 


 

(fot.Wojciech Nowak)

Nauczyciel matematyki ZBIGNIEW DURCZOK jest mieszkańcem TENCZYNKA.

Jego rodzina z jednej strony wywodzi się z KARWINY na Śląsku Cieszyńskim, z drugiej z leżącego obecnie na Białorusi KAMIEŃCA LITEWSKIEGO miasteczka liczącego dziś ponad 8. tysięcy mieszkańców o długiej i ciekawej historii.

W 2007 r. przygotowania do wizyty w białoruskim Kamieńcu przerwała jej śmierć

Jej marzenia realizuje syn, który wielokrotnie odwiedził Kamienic i utrwala pamięć o tym miasteczku, przed II wojną światową w województwie poleskim, w powiecie Brześć nad Bugiem.

Posłuchaj!

Dziadek Z.Durczoka Józef Wiewióra z żoną Marią z domu Misiołowską i córkami.

Niższa Franciszka, a w białym berecie Irena, mama Z.Durczoka. (lata trzydzieste XX w.)

 

Mama Pana Zbigniewa IRENA WIEWIÓRA przyjechała z rodzicami do Kamieńca Litewskiego w okresie międzywojennym.

W czasie II wojny światowej została zabrana przez Niemców do obozu pracy w OLECKU i już do Kamieńca nigdy nie powróciła.

Koleżanki Ireny Wiewióry. W tle Wieża Zamkowa, Baszta, zwana "Białą Wieżą".

 

Siostra Ireny Wiewióry Franciszka.  Ulica Białostocka w Kamieńcu Litewskim.

 

Tablica z informacją o polskiej szkole w Kamieńcu ( z błędem, budowę ukończono w 1930 r.)


 

 

Wincenty Pol. Portrer Juliusza Kossaka r.1874 (fot.Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przybliża życiorys poety WINCENTEGO POLA (ur.1807 Lublin - zm.1872 Kraków), ale koncentruje się na jego działalności naukowej jako geografa.

W 1849 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym „geografii powszechnej, fizycznej i porównawczej” na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie objął pierwszą w Polsce, a drugą na świecie (po berlińskiej) katedrę geografii.

Pol zapoczątkował cykl kursów geografii fizycznej dla przyszłych nauczycieli, jak również serię wyjazdów naukowych w okolice Krakowa, w Pieniny i Tatry.

Niestety, z początkiem 1853 r. został usunięty z uniwersytetu ze względu na rzekomą nielojalność wobec władz zaborczych, a samą katedrę zlikwidowano.

Posłuchaj!

 

Sarkofag Wincentego Pola w Krypcie Zasłużonych na Skałce  ( fot.Wikipedia)

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię