Nowe wytyczne obniżają też znacząco zalecany poziom graniczny większości z tych zanieczyszczeń. "Ostatnie rekomendacje WHO ws. jakości powietrza zostały opublikowane w 2005 roku"  - przypomina Weronika Michalak dyrektor Heal Polska. Nawet najmniejsze zanieczyszczenie powietrza i środowiska wpływa na nasze zdrowie, szczególnie wrażliwe na zmiany są dzieci.

WHO obniżyła zalecane stężenie pyłu zawieszonego PM2.5 jako najbardziej szkodliwego dla zdrowia. Zgodnie z nowymi wytycznymi, maksymalna norma w ciągu roku nie powinna przekraczać 5 mikrogramów na m sześc. (wcześniej było to 10 mikrogramów). Jeśli chodzi o stężenia dobowe, to w przypadku PM2,5 nie powinny one przekraczać 15 mikrogramów (było 25 mikrogramów na m sześc.).

W przypadku pyłu zawieszonego PM10 to rekomendowana norma została teraz określona na 15 mikrogramów na m sześc. w ciągu roku (było 20). W przypadku stężeń dobowych, nowa norma to 45 mikrogramów (było 50).

WHO w przypadku tlenków azotu zarekomendowała obniżenie maksymalnych stężeń w ciągu roku do 10 mikrogramów na m. sześc. z obowiązujących dotychczas 40 mikrogramów. Ustalono też normę dobową na poziomie 25 mikrogramów.
HEAL przypomina, że w UE przez smog rocznie przedwcześnie umiera ok. 400 tys. osób. W przypadku Polski to ok. 50 tys. osób rocznie.

Polskie miasta, w tym Kraków,  znajdują się w europejskiej czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Potwierdza to ranking Barcelona Institute for Global Health, w którym analizie poddano wpływ jakości powietrza na wskaźnik śmiertelności.