|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Romskie historie

Autorem i inicjatorem pierwszego w Polsce elementarza romskiego jest znany artysta rzeźbiarz, poeta, pisarz – Karol Gierliński, znany wśród Romów jako Parno (Biały).


[
rel="lightbox[test]" href="/galerie/majowka-z-radiem-krakow-w-wysowej-zdroj/"> Majówka z Radiem Kraków w Wysowej Zdrój!
Karol Parno Gierliński Fot. K.Biernacka
]Twórca pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich "Miri szkoła – Romano elementaro" został odznaczony 18 kwietnia 2012 roku Złotym Krzyżem Zasługi jako drugi Rom w historii.

Rozmowa z Karolem Parno Gierlińskim: [ ]
[
]

[
rel="lightbox[test]" href="http://www3.radiokrakow.pl/web/na_wschod/na_wschod16_l.jpg" target="_blank">Pocztówki z kolekcji.
Pocztówki z kolekcji.Fot. K.Biernacka
]Wystawę obrazów i grafik pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz unikalna, prywatna kolekcja pocztówek udostępniona przez Andrzeja Grzymałę-Kazłowskiego można było podziwiać w Villi Decjusza w Krakowie
Romowie od zawsze obecni byli w kulturze narodów, wśród których zamieszkiwali, czego wyrazem są ich liczne przedstawienia w wielu dziedzinach sztuki, w tym również w malarstwie. Wizerunki te w sposób pośredni stanowią świadectwo zarówno stereotypowego postrzegania tej grupy przez społeczność większościową, jak i zmieniających się relacji pomiędzy nie-romską większością a romską mniejszością. Warto zauważyć, iż Romowie, jako grupa w dużej mierze koczownicza, nie uczestniczyli w procesie uwieczniania własnej grupy w malarstwie – dopiero przejście na osiadły tryb życia umożliwiło im podjęcie tego typu działalności artystycznej.

Rozmowa z Andrzejem Grzymałą-Kazłowskim: []


0%
0%