Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Movement in colours" Marka Batorskiego w "Pryzmacie "

"Jest malarzem o muzycznym temperamencie, w którego twórczości najważniejsze są czyste emocje, sugestia wybrzmiewania barw, ruch koloru" - pisze w katalogu do najnowszej wystawy Marka Batorskiego krakowskiego malarza , grafika i muzyka jazzowego Andrzej Szwast . O muzyce w malarstwie i malarstwie w muzyce oraz najnowszym projekcie Marka Batorskiego prezentowanym w Galerii ZPAP Pryzmat pt „Movement in colours” rozmawia Jolanta Drużyńska .

J. Drużyńska rozmawia z M. Batorskim

Marek Batorski 

Urodzony 5 września 1967 r. w Szczebrzeszynie.  Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom obronił w 1995 r. w pracowni  prof. Janiny Jeleńskiej-Papp. Od 1998 r. członek  ZPAP w Krakowie. Pracownik naukowo-dydaktyczny. Dr hab., profesor UP na Wydziale Sztuki  w Instytucie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby oraz  Edukacji Artystycznej.
W twórczości artystycznej zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem.  Muzyk jazzowy (saksofonista). Autor projektów  artystycznych łączących muzykę i sztuki wizualne w spójną całość. 

Andrzej Szwast  - Z katalogu do wystawy   - fragment
"Malarstwo i muzyka to dziedziny twórczości bardzo oddalone od siebie. Istnieją jednak  twórcy, którzy próbują je zbliżyć. Należy do nich Marek Batorski – malarz i jazzman jednocześnie. Zasadniczą różnicą dzielącą te dwa rodzaje sztuki jest to, że obraz jest tworem powierzchniowym, przedstawionym w jednym wyglądzie barwnym, zaś utwór muzyczny to dzieło opierające się na procesach, należące do sztuk czasowych. Czynnikiem w jakimś stopniu je łączącym są stosunki: w przypadku obrazu barwne, zaś w muzyce zachodzące między następującymi po sobie dźwiękami. Podczas tworzenia lub słuchania muzyki, podobnie jak przy oglądaniu obrazu, mogą zrodzić się skojarzenia wzrokowe. Batorski, wychodząc  od teorii i doświadczeń synestezji, przyznaje muzyce właściwości inspirujące go pod względem malarskim ..."
Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię