Kto może oddać krew?
 

Krew może oddać każdy, kto ma nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny. Z kolei w dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania i wypicie dużej ilości wody. Niezbędne jest też posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

O honorowym krwiodawstwie rozmawiam z p. Krzysztofem Jeżkiem, krwiodawca, v-przewodniczący Koła Krwiodawców Kraków -Śródmiescie.
 
-----------------------
 
Pierwsze działania w zakresie szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom zostały podjęte przez Województwo Małopolskie w 2011 roku. Począwszy od 2014 roku realizowany jest Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce. Pneumokoki odpowiedzialne są za wywoływanie infekcji układu oddechowego, które mogą przebiegać z powikłaniami groźnymi dla zdrowia i życia. Dlatego każda inicjatywa uzupełniająca rynek świadczeń zdrowotnych jest bardzo cenna ponieważ szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2017 r. nie są finansowane ze środków publicznych.
 
O programie "Szczepienia przeciw pneumokokom rozmawiam z Klaudią Kursą-Ulężałko ze Szpitala im. św. Ludwika
 
------------------------
Proste i szybkie w przygotowaniu zupy, są źródłem niezbędnych, łatwo przyswajalnych składników odżywczych i minerałów. Pomimo niskiej kaloryczności, są bardzo sycące, zapełniając żołądek na długi czas. Wśród korzyści płynących ze spożywania zup można wymienić oczyszczenie organizmu oraz utrata nadmiaru wody, a co za tym idzie również redukcja wagi.
 
O tym, że zupa jest sposobem na oczyszczenie organizmu mówi Monika Honory, specjalistka ds. żywienia oraz autorka nowatorskiej diety.