Rak piersi (nowotwór sutka)
Do niedawna był najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy sutka zwiększa obecność genu BRCA1 i BRCA2, pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, menopauza po 55 roku życia, późna pierwsza ciąża (po 30. roku życia), palenie papierosów.
 

Nowotwór szyjki macicy
Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Ponad 7% zgonów kobiet z powodów nowotworów spowodowanych jest rakiem szyjki macicy. Choroba wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, a do zarażenia dochodzi w bezpośrednim kontakcie płciowym. Choroba dotyka kobiety już po 25 roku życia, dlatego zaleca się regularne badania cytologiczne.

 

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii. Za pomocą najnowszych aparatów USG - gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy.

O kobiecych nowotworach Katarzyna Pelc rozmawia z prof. Pawłem Blecharzem, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Krakowie