10 uczennic V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie tworzymy projekt społeczny o nazwie nutriKIDS w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”, która umożliwia uczniom nabycie praktycznych kompetencji organizacyjnych.

 

Pełny opis projektu:

W ramach naszego projektu społecznego organizujemy serię warsztatów w 4 krakowskich szkołach podstawowych skierowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym w klasach II-III o charakterze edukacyjnym w dziedzinie zdrowego żywienia. Oprócz zagadnień w zakresie podstaw dietetyki, mamy zamiar przybliżyć najmłodszym podstawy funkcjonowania ludzkiego organizmu pod kątem wpływu przyjmowanego pokarmu na jego pracę. Jako, że same jeszcze nie tak dawno temu, byłyśmy dziećmi wiemy jak dotrzeć do najmłodszych, tak aby nam zaufali.
Wierzymy, że wspomoże to kreowanie przyszłego społeczeństwa, bardziej świadomego swoich wyborów. Zainteresowanie najmłodszych opisywanym tematem pomoże w walce z szybko rosnącym, odsetkiem osób dotkniętych chorobą jaką jest otyłość.

Naszym głównym celem jest wpłynięcie w pozytywny sposób na nawyki żywieniowe najmłodszych oraz uświadomienie im wpływu diety na rozwój młodego organizmu. Pragniemy także przeciwdziałać szerzącemu się problemowi otyłości wśród młodzieży. Wierzymy, że ta sytuacja jest wynikiem kultywowanych już od najmłodszych lat złych nawyków żywieniowych, bagatelizowania samego problemu oraz zbyt małej świadomości dzieci i rodziców w kwestii zdrowego odżywiania. Uważamy, że nasze działania pomogą w kreowaniu zdrowszego społeczeństwa, a program naszych warsztatów oraz sposób przekazywania wiedzy urozmaici lekcje w szkołach podstawowych, ciekawiej przedstawiając materiał zawarty w podstawie programowej.

O projekcie w rozmowie Przemysława Bolechowskiego z   Marią Klimeczek- Chrapustą i Julią Wojciechowską, uczennicami V LO w Krakowie  O fitoterapii z dr med. Magdaleną Arcimowicz, z Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Katarzyna Pelc.