Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kraina języka polskiego na wystawie w tarnowskiej galerii BWA

W BWA Tarnów po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana wystawa „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”. Początkowo można było zobaczyć ją w grudniu 2021 roku w Pawilonie Polskim, którego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju, gdzie zgromadziła wielotysięczną publiczność. O wystawie mówili twórcy i pomysłodawcy ekspozycji: projektantka, ilustratorka Magda Burdzyńska, Sylwia Jabłońska z Instytutu Adama Mickiewicza, autorzy tekstów Mikołaj Gliński i Adam Żuławski oraz dyrektorka tarnowskiego BWA Ewa Łączyńska -Widz . Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

fot. materiały prasowe Instytutu Adama Mickiewicza

J.Drużyńska rozmawia z M. Burdzyńską, S.Jabłońską, M. Glińskim, A. Żuławskim oraz E. Łączyńską -Widz

W BWA Tarnów po raz pierwszy w Polscepokazana została wystawa „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi” prezentowana po raz pierwszy w grudniu 2021 roku w Pawilonie Polskim, którego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju

W swojej oryginalnej postaci wystawa była skierowana przede wszystkim do użytkowników niepolskojęzycznych, jednak jej twórcy przekonują, że zainteresuje ona też polskich odbiorców: Mamy nadzieję, że dzięki jej pierwszej krajowej odsłonie także rodzimi użytkownicy będą mieli okazję na nowo odkryć fascynującą krainę języka polskiego. Zapraszamy więc w niezwykłą podróż po tej fantastycznej i niezbadanej krainie. Na uczestników wyprawy czekają bajeczne językowe stworzenia i nieznane słowostwory (zupełnie jednak niegroźne!). Po drodze przekonacie się Państwo, jak język polski brzmi i jak wygląda – zwłaszcza dla osób, które go nie znają. Na odkrycie czekają też niesamowite supermoce polszczyzny, a także jej porażające emanacje – wśród nich potężne dzieła polskiej poezji i literatury.

 fot. materiały prasowe Instytutu Adama Mickiewicza

fot. materiały prasowe Instytutu Adama Mickiewicza

Wystawa powstała z inspiracji książką „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words”, która jest próbą stworzenia opowieści o polskim języku i kulturze skierowaną do czytelników obcojęzycznych. Anglojęzyczna publikacja autorstwa Matthew Daviesa, Mikołaja Glińskiego i Adama Żuławskiego z ilustracjami i w opracowaniu graficznym Magdy Burdzyńskiej została wydana w 2018 roku przez Culture.pl / Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Niepodległa” – w związku z obchodami stulecia odrodzenia państwa polskiego.
Książka została nagrodzona w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2018”. Była też nominowana w międzynarodowym konkursie AIGA „50 Books | 50 Covers 2019”. W 2020 roku ukazało się czwarte wydanie książki. W 2021 roku Instytut Adama Mickiewicza wydał tłumaczenie książki na język japoński, którego autorką jest Yasuko Shibata.

Autorką koncepcji wizualnej, projektu graficznego i ilustracji wystawy oraz książki jest tarnowianka Magda Burdzyńska - absolwentka tarnowskiego Plastyka i ASP w Krakowie. Projektantka, ilustratorka i malarka. Od 2013 roku współpracuje z BWA Tarnów. Laureatka Nagrody Miasta Tarnowa 2021 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.


Tytuł wystawy: „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”
Koncepcja wizualna, projekt graficzny i ilustracje: Magda Burdzyńska

Teksty: Mikołaj Gliński i Adam Żuławski
Scenariusz wystawy: Mikołaj Gliński i Berenika Steinberg
Instalacja dźwiękowa: Krzysztof Pawlik Stream Media
Partner, producent: Instytut Adama Mickiewicza
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi
Expo Dubaj 2020
BWA Tarnów, Pałacyk Strzelecki

23.06-7.09.2022

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3494571

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię