Wernisaż odbędzie się w Głównym Gmachu 23 czerwca. Gościem Radia Kraków był kurator wystawy prof. Andrzej Szczerski.
Na wystawie, która czynna będzie do początku 2018 r., ma się znaleźć ponad 600 różnorodnych obiektów sztuki. Spośród dzieł malarskich zwiedzający zobaczą prace twórców tak znanych jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, ale i artystów awangardy międzywojennej (m.in. Władysław Strzemiński), twórców z okresu PRL (m.in. Andrzej Wróblewski) oraz artystów współczesnych (m.in. Marcin Maciejowski).

Nie zabraknie reprezentatywnych fotografii, rycin, rzemiosła artystycznego. Zwiedzający obejrzą też szerzej nieznane mapy wskazujące na obecność Polaków na terenach całej dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Będą też zbiory przypominające o Polakach podróżnikach, odkrywcach i architektach, przemieszczających się w przeszłości po wszystkich kontynentach.

"Podkreślanie kulturowej ciągłości i odnajdywanie stałych elementów narodowej tożsamości w znanych i nieznanych dziełach z różnych epok, nawet w okresach braku politycznej suwerenności, to najważniejsza teza wystawy #dziedzictwo. Jej konstrukcja oparta została na czterech kategoriach zaczerpniętych z antropologicznych i historycznych studiów nad kulturami narodowymi. Są to „geografia”, „język”, „obywatele” i „obyczaj”, przy czym pierwsza odnosi się do terytoriów, z którymi dana kultura się wiąże i traktuje jako własne, druga podkreśla rolę języka w definiowaniu odrębności narodowych, trzecia opisuje tych, którzy z daną kulturą się utożsamiają, a czwarta uzmysławia, że z perspektywy historycznej narody definiować można przez odniesienie do ich źródeł kulturowych, a nie kategorii etnicznych" - tłumaczy w tekście kuratorskim Andrzej Szczerski.  
Wszystkie prezentowane eksponaty mają pochodzić ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

jn/pap