W Kole kultury rozmawiamy o jednym z najmniej znanych krakowskich muzeów.

Pierwsze eksponaty do przyszłego muzeum zaczęto gromadzić pod koniec lat dwudziestych XX wieku, kiedy księża z polskiej prowincji Zgromadzenia Misji udali się na misje do Chin. W latach 1929-1948 wzięło w niej udział ok. 40 członków zgromadzenia. Pracowali oni w dwóch wielkich prowincjach: Shuntefhu i Wenchow. Praktycznie od początku misjonarze przekazywali do Polski różne eksponaty, aby w ten sposób przybliżyć kulturę i religię tego pięknego kraju. Z licznych eksponatów w latach 30-tych udało się stworzyć muzeum misyjne i tak funkcjonowało ono do wybuchu II wojny światowej.
Po II wojnie światowej muzeum ze względu na brak odpowiedniego miejsca było zamknięte. Na nowo swoje podwoje otwarło dopiero w roku 1995 po przeprowadzeniu biblioteki do nowego miejsca. Umieszczono w nim nie tylko eksponaty misyjne, ale również zabytki z naszego misjonarskiego domu.
Wśród historycznych obiektów w dziale malarstwa godne obejrzenia są trzy wczesnorenesansowe epitafia Juliana Chełmskiego, Jana z Oświęcimia i Jana Sacrana malowane temperą na desce, w kunsztownych złoconych obramowaniach, portrety różnych ważnych osobistości (m. in. portret króla Polski Stefana Batorego pędzla Marcina Kobera z 1583 r. W dziale złotnictwa interesujące są kielichy, pateny, puszki i montrancje oraz relikwiarze (szczególnie świętych i błogosławionych wincentyńskich – św. Wincentego a Paulo, św. Ludwiki de Marillac i św. Katarzyny Laboure).


W 2017 roku przypada 400. rocznica narodzin charyzmatu św. Wincentego a Paulo. Dokładnie 25 stycznia 1617 r., w święto Nawrócenia św. Pawła apostoła, Wincenty wygłosił kazanie o spowiedzi generalnej i to wydarzenie stanęło u podstaw wszystkich dzieł, jakie zrodziły się z duchowości Założyciela księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia. Jako duchowi synowie św. Wincentego a Paulo pragniemy, aby nadchodzący rok był szczególnym czasem dziękczynienia za osobę i dzieło naszego założyciela, jak również za 400 lat działalności księży misjonarzy w służbie ubogim.
Jedną z form świętowania Jubileuszu 400-lecia Charyzmatu św. Wincentego a Paulo jest okolicznościowa wystawa pt. Realizacja powołania w Rodzinie Wincentyńskiej. Przybliża różnorodną działalność Rodziny Wincentyńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem posługi Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia.
Na wystawie zaprezentowano następujące zagadnienia: ewangelizacja wsi i miasteczek (misje ludowe), formacja duchowieństwa (seminaria diecezjalne, Konwikt Teologiczny w Warszawie), formacja młodzieży (Małe Seminaria), troska o dzieci i młodzież potrzebującą (Zakład Ks. Siemaszki, ochronki), troska o chorych i potrzebujących (posługa w szpitalach, domach opieki, odwiedziny w domach).
Wystawa będzie czynna do 27 września 2017 roku (z przerwą wakacyjną w lipcu i sierpniu): w poniedziałki, wtorki i środy od 14.00 do 17.00. Natomiast w niedziele od 15.00 do 17.00.
W miesiącach wakacyjnych wystawa będzie dostępna po wcześniejszym uzgodnieniu mailowym lub telefonicznym.

jn/materiały prasowe muzeum