Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wybieramy książkę kwietnia. Wariat z Krupówek.

"Skucha" Jacka Hugo Badera to książka kwietnia w Radiu Kraków.


Do tej książki znany reporter zabierał się przez wiele lat. Bohaterami swojej opowieści uczynił ludzi, którzy byli mu bliscy w czasach komunistycznej Polski, budowania opozycji, działania w podziemiu. Jak potoczyły się ich  losy? Co pozostało z ideałów? Jak komentują polską rzeczywistość? Czy chcą opowiadać o przeszłości? Bader szuka odpowiedzi na te pytania, a efekt jest zaskakujący, często niewygodny i dający do myślenia.

Jacek Hugo Bader zmierzył sie z bardzo trudnym zadaniem, do którego on sam musiał dojrzeć. Marcin Wilk.

To bardzo smutna książka, przez smutek, który siedzi w ludziach, będących bohaterami tej opowieści. Małgorzata I. Niemczyńska

 

Pozostałe nominowane tytuły:

 

Sara Mannheimer, Poziom zero, przekład Justyna Czechowska, Wydawnictwo UJ
Szwedzka pisarka napisała powieść zagadkę. Historię do powolnego smakowania i nieśpiesznego rozplątywania. Nic tu nie jest oczywiste, zaciera się granica między życiem a pisaniem, każdy może tę  poetycką prozę odczytywać dla siebie. Książka ukazała się w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej, znanej popularyzatorki szwedzkiej kultury. NAGRODA LITERACKA UNII EUROPEJSKIEJ 2012!

Julio Ramon Ribeyro, Słowo niemowy, przekład Tomasz Pindel, Univeritas
Kolejna propozycja w cyklu Nieznana proza latynoamerykańska, który zawdzieszamy tłumaczowi tej książki. Tym razem Tomasz Pindel  przełożył dwadzieścia jeden opowiadań wielkiego peruwiańskiego pisarza, uważanego, obok Lyosy, za jednego z najważniejszych prozaików Peru. Precyzyjne konstrukcje, prosty styl, wciągające intrygi opowiadań a do tego obrazki z różnych stron ojczyzny autora.

W studiu Radia Kraków spotkali się Anna Marchewka, Małgorzata I. Niemczyńska i Marcin Wilk.

 

 

W Radiu Kraków początek maja to literacka wyprawa do Zakopanego. W cyklu Z radiowej biblioteki prezentujemy fragmenty książki Macieja Pinkwarta pt. „Wariat z Krupówek” w interpretacji Jacka Romanowskiego.
To jedna z najdociekliwszych i najwiarygodniejszych biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza.  Autor wykonał tytaniczną pracę, prześledził każdy okres życia Witkacego, przedstawił literata, malarza, fotografa, filozofa, zakopiańczyka.
Stanisław Ignacy Witkiewiczto jedna z najważniejszych, symbolicznych postaci Zakopanego. Na kartach tej książki wędrujemy jego śladami po Zakopanem, miejscowości z którą związany był przez całe życie. Najpierw prowadzi nas, mały Staś, potem dorosły Stanisław Ignacy, wreszcie jeden z najsławniejszych polskich twórców, znany jako Witkacy. Poznajemy warunki jego dorastania i kształtowania się osobowości artystycznej oraz okoliczności powstawania jego dzieł, funkcjonowanie sławnej Firmy Portretowej, rodzinę, przyjaciół i wrogów, kobiety jego życia, psy i koty, wielką miłość do Tatr, warunki w jakich mieszkał, tworzył, bawił się i przeżywał tragedie.

 


Maciej Pinkwart, dziennikarz, dokumentalista, autor kilku książek, historyk Zakopnego będzie gościem Koła Kultury po godz. 22..

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię