Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wokół „Demiurga” biografii Adama Michnika - dyskusja z udziałem historyków i autora Romana Graczyka

Od Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności młodych marksistów, przez budowanie opozycji demokratycznej w PRL-u , do Gazety Wyborczej i meblowania głów polskiej inteligencji. „Demiurg” autorstwa publicysty Romana Graczyka to biografia jednego z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości . O Adamie Michniku, opozycji demokratycznej z czasów PRL-u i niejednoznacznym „zrzucaniu totalitarnego gorsetu ustroju” dyskutowali prof. Jacek Chrobaczyński (Katedra Historii Najnowszej Instytutu Historii i Archiwistyki i UP w Krakowie) oraz autor książki publicysta Roman Graczyk, mający w dorobku kilka publikacji m . in. "Cena przetrwania ? SB wobec Tygodnika Powszechnego," , "Od uwikłania do autentyczności. Mazowiecki. Biografia", "Chrzanowski", biografia Wiesława Chrzanowskiego. Anonsowani historycy dr hab. Barbara Klich - Kluczewska i prof. Marek Kornat z powodu stanu zdrowia nie mogli wziąć udziału w rozmowie, która odbyła się online na www.radiokrakow 22 marca br. Obszerne fragmenty debaty w programie Koło kultury we środę 24 marca o godzinie 21.05 . Prowadzenie Jolanta Drużyńska

 

 

Demiurg - biografia Adma Michnika

„Roman Graczyk nie pisze z pozycji ani „przeciw Michnikowi”, ani „za Michnikiem”, lecz z pozycji „o Michniku” - pisze Wydawca książki. Nie wyklucza to jego pozytywnych ani negatywnych ocen [..] Przedstawia wyraziste poglądy Adama Michnika i mechanizmy tworzenia ideowych biegunów sceny politycznej.

Książka ukazuje potężną i wpływową osobowość, kogoś, kto ma ambicje budowania nie tylko sceny politycznej, ale i meblowania głów polskiej inteligencji.”

 

"Próbowałem w tej książce - pisze Roman Graczyk - odpowiedzieć na pytanie, jakie są głębokie dyspozycje ideowe ojca założyciela „GW”. Wiadomo, że Michnik zerwał z marksizmem już w młodości, w czym nader pomocne były po-Marcowy wyrok i więzienie. Andrzej Paczkowski w tekście opublikowanym w 2006 roku zwrócił jednak uwagę na stałą – mimo tego zerwania – predylekcję Michnika do środowisk postmarksistowskich, od wczesnych lat 70., poprzez Nowy ewolucjonizm (1976) i Takie czasy. Rzecz o kompromisie (1985): W istocie Michnikowi bliżej było do reformatorskich komunistów (nawet jeśli byli w swych chęciach niezbyt wiarygodni) niż do spadkobierców tradycyjnej prawicy, nie tylko w jej skrajnym wydaniu. […] Istotne jest to, że Michnik od dawna upatrywał szans na zmianę sytuacji w Polsce i sytuacji Polski w działaniach stopniowych i z udziałem jakiejś części komunistycznych elit.  Jeśli ta analiza jest trafna, to wybory polityczne Adama Michnika po 1989 roku aż tak bardzo nie dziwią – chociaż wielu wciąż mogą martwić.”

 

(„Mój kłopot z Michnikiem” w: „Demiurg”- biografia Adama Michnika”. Zona Zero 2021)

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię