Sam autor przedstawiał siebie tak : pisarz, dziennikarz, kapitan nawigator Polskich Sił Powietrznych (300 Dywizjon Bombowy); uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939 roku; więzień sowiecki; sekretarz redakcji londyńskich „Wiadomości”; były vice-prezes i prezes Związku Pisarzy Polskich Zagranicą; członek Stowarzyszenia Pisarzy RP w Warszawie; członek Rady Nadzorczej Bain Dawes plc. w Londynie, Liveryman and Freeman of the City of London.



K.Muszkowski in RAF uniform
Jego dokonania wojenne zostały wyróżnione Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939, Medalem Lotniczym, Medalem Wojska, Krzyżem Pamiątkowym 5-tej Kresowej Dywizji Piechoty, Krzyżem za Wojnę 1939, 1939-45 Star, War Medal, Defence Medal, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (Lotniczym).



Muszkowski - żołnierz, Muszkowski - literat i Muszkowski - ojciec to temat opowieści którą w programie Jolanty Drużyńskiej snuli syn felietonisty Christopher Blauth - Muszkowski oraz historyk literatury prof Wojciech Ligęza
[

Posłuchaj: 

]

O ważności literatury dla K.Muszkowskiego pisze w wydanym w lipcu 2013 roku w krakowskim Małym Wydawnictwie "Moście" , autorka wstępu i opracowania Agata Wolsk a : "Literaturą, która stała się dla niego jednym ze sposobów przeżywania świata, zaraził się jeszcze w młodości, gdy podjął współpracę z periodykiem „Orka na ugorze“.W Anglii w 1943 roku pisał krótkie teksty radiowe, któreza aprobatą władz wojskowych nadawał Głos Ameryki. Zaś za czasów sekretarzowania Grydzewskiemu, publikował drobne utwory w „Wiadomościach“. Jego mistrzem literackim był Jan Parandowski, u którego cenił jasność wyrażania myśli. Sam używał języka precyzyjniei oszczędnie, ze świadomością wagi każdego słowa. Budował z nich krótkie, a przy tym niezwykle bogate w treść miniatury publikowane w „Dzienniku Polskim“, jego weekendowym dodatku „Tygodniu Polskim“ i „Nowym Czasie“."

O tym jak dużą wagę przywiązywał Krzysztof Muszkowski do literatury, do pisania mówili także goście programu :


[

Posłuchaj: 

]
Ze wstępu Agaty Wolskiej do "Mostu" K.Muszkowskiego :
"Wymykające się ciasnej klasyfikacji utwory Muszkowskiego często miały za punkt wyjścia współczesne wydarzenie, wspomnienie, rocznicę czy definicję pojęcia, które autor błyskotliwie analizował i wskazywał wielość interpretacji. W twórczości tej znaleźć można bogactwo faktów z życia powojennej londyńskiej Polonii, ale i refleksję nad współczesnym życiem kulturalnym i literackim, trzeźwe analizy polityczne i ekonomiczne czy świeże spojrzenie na rodaków przybywających ostatnio na Wyspy. Zapis osobistej historii nie ogranicza w niczym szerokości tematu i nie narzuca sentymentalizmu. Przeciwnie, starannośćjęzyka służy tu przekazaniu subtelnych emocji, a czasem ciętego dowcipu. Forma literacka jest odzwierciedleniem niezwykle spójnej osobowości autora, wynikającej z siły jego charakteru i głębokiej wiary"


Zdjęcie K. Muszkowskiego na stronie dzięki uprzejmości "Małego Wydawnictwa"