Historia Krakowa opowiedziana przez pryzmat środwiska naturalnego to nowum, które zawdzięczamy grupie badaczy skupionych wokół projektu Narodowego Centrum Nauki. Jednym z efektow jest publikacja pierwszej "Ekobiografii Krakowa" wydanej przez Wydawnictwo Znak pod redakcją Adama Izdebskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rafała Szmytki z Zakladu Anatropologii Historycznej Instytutu Historii UJ.

 W książce  po raz pierwszy tak kompleksowo omawiane są dzieje Krakowa i jego wyjątkowych związków ze światem przyrody.  O klimacie, roli Wisły i  innych krakowskich cieków wodnych, znaczeniu roślin w życiu średniowiecznego miasta, wpływie Krakowa na zasoby przyrodnicze Małopolski, zanieczyszczeniach nowożytnego miasta, przyspieszonej industrializacji po II wojnie światowej, micie "miasta - ogrodu" i  dziejach krakowskiego smogu pisżą oprócz Adma Izdebskiego i Rafała Szmytki także: prof. Andrzej Chwalba  z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ, Piotr Miodunka z katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Aldona Mueller - Bieniek z Instytutu Botaniki im W.Szefera PAN,  Małgorzta Praczyk z Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu,  Ewelina Szpak z Instytutu Historii im. T.Manteuffla PA oraz Konrad Wnęk z Zakladu Archiwistiki i Metod Kwantytatywnych Instytutu Historii UJ.


W epilogu książki czytamy  " Z przedstawionych w tej ksiazce badań wynika, że miejsce, w którym Kraków zbudowano, jest trudnym - jeśli wręcz nie powiedzieć: złym - miejscem na duże miasto w każdej epoce historycznej. Niezależnie od etapu rozwoju technologii, utrzymywanie pod Wawelem wielkiego miasta prowadziło do ogromnej akumulacji zanieczyszczeń oraz degradacji środowiska. Jakość życia w Krakowie była w rezultacie z punktu widzenia zdrowia jego mieszkańców raczej niska - zarówno w nowożytności, jak i w XIX wieku, w okresie międzywojennym i za czasów PRL -u. Równocześnie wyjątkowo silne poczucie związku z miastem i dumy z miasta - również z jego przyrody - utrudniało i do dziś utrudnia dostrzeżenie skali  i wyjątkowości przyrodniczych wyzwań, które towarzyszą krakowianom od setek lat. Tymczasem skoro problemy ekologiczne Krakowa są tak szczególne i tak długotrwałe, to wymagają także wyjątkowych rozwiązań ..."   ("Ekobiografia Krakowa ",  Kraków 2018, s.. 301)

jd