Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jezioro Dzikich Gęsi - chiński, stylowy kryminał neo-noir

Yinan Diao, laureat Złotego Niedźwiedzia za "Czarny lód, kruchy lód", kazał czekać na swój kolejny film 5 lat. Nie zawiodą się wszyscy ci, których reżyser uwiódł w 2014 r. "Jezioro Dzikich Gęsi" ma bowiem podobny klimat i urok stylowego kina noir, a nawet - jak mówi Agnieszka Zając z Aurora Films - neo-noir. Zwraca uwagę zwłaszcza swoją warstwą wizualną, dlatego warto oglądać go na dużym ekranie. Ponownie główną kobiecą rolę reżyser powierzył pełnej tajemniczego wdzięku Gwei Lun Mei. Posłuchaj rozmowy!

Kadr z filmu, mat. prasowe

Diao Yinan – chiński reżyser oraz scenarzysta filmowy i teatralny. Urodził się w 1969 roku. Uchodzi za czołowego przedstawiciela chińskiego teatru awangardowego. Autor wielu scenariuszy, zarówno filmów, jak i seriali telewizyjnych. W 2003 roku nakręcił debiutancki film „Zhifu”, który przyniósł mu nagrody na festiwalach w Rotterdamie oraz Vancouver. Cztery lata później w canneńskiej sekcji Un Certain Regard znalazł się jego drugi film „Nocny pociąg”, doceniony także na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Największe uznanie przyniósł mu nakręcony w poetyce neo-noir „Czarny węgiel, kruchy lód”, za który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na berlińskim festiwalu. Diao Yinan ma także na swym koncie doświadczenie aktorskie.

Filmografia:

2019 Jezioro Dzikich Gęsi / Nan fang che zhan de ju hui

2014 Czarny węgiel, kruchy lód / Bai ri yan huo

2007 Nocny pociąg / Ye che

2003 Zhifu

Główny bohater filmu Diao Yinana, gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zabija policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka.

Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. Kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny. /opis dystrybutora/

 

Nagrody i festiwale:

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Konkurs Główny

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Operatorów Manaki Brothers – Srebrna Kamera 300 dla Donga Jinsonga

2019 – Stowarzyszenie Chińskich Krytyków Filmowych – najlepszy film

2019 – China Film Critics Association Awards – nagroda: Top 10 Films
2019 – Shanghai Film Critics Awards - nagroda: Top 10 Films

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Filadelfii

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen

2019 – Festiwal Filmowy w Oslo

Fot. kadr z filmu, mat. prasowe

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię