Przechowują one ogromne ilości dwutlenku węgla, więc ich przetrwanie jest kluczowe w walce ze zmianami klimatu. Dewastację lasów tropikalnych najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych - mówi dr Mariusz Janczur, prowadzący badania na Uniwersytecie w Meksyku. Z danych University of Maryland wynika, że w zeszłym roku z powierzchni ziemi zniknęło 3,6 mln hektarów lasów deszczowych.
Najwięcej lasów wycięto w Brazylii,  Demokratycznej Republice Konga, Indonezji, Kolumbii i Boliwii. lasy znikają, bo na ich teren wchodzi
rolnictwo, rozwój infrastruktury i górnictwo. W raporcie Centrum dla Globalnego Rozwoju  obliczono, że jeżeli utrzyma się dynamika niszczenia lasów tropikalnych, to do 2050 roku do atmosfery dostanie się 169 mld ton dwutlenku węgla, co jest odpowiednikiem rocznej emisji 44 tys. elektrowni węglowych. Rezultatem masowego wycinania lasów jest też pustynnienie terenów i zaburzenie gospodarki wodą. Na wylesionych gruntach woda spływa bez przeszkód unosząc ze sobą bryły ziemi i powodując osuwanie się terenu.

Audycję z cyklu 'Ekospotkania" przygotowała Ewa Szkurłat