Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ekopióro

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego opracowali innowacyjne włókniny, które powstają z piór. Dzięki temu pomysłowi zostaną wykorzystane odpady zanieczyszczające środowisko, a ekologiczny materiał naturalnie się rozłoży już po 3 miesiącach.

fot1. P.Kacorzyk

Włóknina kompozytowa z dodatkiem odpadowych piór z ubojni drobiu może być wykorzystana m.in do okrywania pryzm śniegu jako tzw. magazyn śniegu oraz do wzmacniania nowych zasiewów roślin na terenach trudnych takich jak: skarpy, nasypy czy nowo formowane trasy narciarskie.

Projekt pt. „Opracowanie innowacyjnych włóknin ochronnych z dodatkiem piór”  (w skrócie EkoPióro), współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Partnerami projektu są m.in. : Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz  Zakład Drobiarski z Niepołomic. Innowacyjne wykorzystanie piór zostało wyróżnione przez Indian Innovators Association oraz otrzymało Złoty Medal od National Research Council of Thailand.  Z prof. P. Kacorzykiem rozmawiała Ewa Szkurłat

fot.1. Zdjęcie wykonane zaraz po rozłożeniu włóknin na powierzchni badawczej. Widoczna jest włóknina biodegradowalna z piór o różnej gramaturze oraz jeden pas włókniny handlowej otrzymanej z tworzywa sztucznego.

fot.2. Zdjęcie  wykonane trzy miesiące po rozłożeniu włóknin na powierzchni badawczej. Włókniny biodegradowalne z piór o różnej gramaturze zespoliły się z glebą i przerosły przez nią rośliny, przez włókninę handlową rośliny nie przerastają - nie ulega biodegradacji.
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię